| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, mă puteti ajuta cu următoarele:
După ce termin cele 12 clase (10 minim din cate am auzit) nu este nevoie de diploma de Bac pentru a deveni soldat SGP, corect? Dar odata ce vreau sa devin, unde trebuie sa ma duc prima data pentru inscriere etc si daca am nevoie de un minim de experienta, varsta etc daca diploma de bac nu este necesară.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru SGP este destul sa ai 10 clase, daca ai 12 clase nu este nevoie de diploma de bacalaureat. Varsta minima este de 18 ani, nu se cere nici o experienta.
Mergi la Centrul militar din judetul tau si afli tot ce ai nevoie.

3 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Pai si daca vrei sa cresti in grad nu o sa iti trebuiasca?

| anonim_4396 explică (pentru Emazio):

Ce anume? Cele 12 le termin anul acesta și mă tem de bac și daca este să il pic vreau sa fiu sigur ca nu o sa-mi influenteze intrarea in SGP.