| cristian27cavs a întrebat:

Salutare, mai am un examen de dat si ma intreb "unde plec mai departe, ce profesie, specialitate sa-mi aleg?". Deodata am vrut sa-mi aleg profesia de programator, dar acum ma gandesc ca o sa fac o greseala si ma va plictisi. Sunt din Moldova, absolvesc gimnaziul (9 clase), dau examenele si vreau pe urma sa ma duc (vin) in Romania la studii. Interesele, aptitudinile mele:
1. Ma intereseaza repararea calculatoarelor si lucru in el, imi este foarte usor sa lucrez la el.
2. Imi place Matematica, dar ma cam uit prin temele de liceu si ma sparii, nu stiu daca o sa pot.
3.Baschetul e viata mea, (lucrez asupra mea, nu astept sa se faca de la sine!), vreau sa invat la liceu/colegiu si pe langa sa intru intr-un club sportiv de baschet.
4.Invat bine, nota medie:9.21, deja s-a pus la noi cu numere zecimale nota pe semestru si e mai mica.
5.Imi place sa imi desfasor activitatile ordonat si eficient.
6.Imi place comunicarea, grupurile cu prietenii, echipa(nu pot sta singur toata ziua)
Ce specialitate/profesie sa-mi aleg?
Parerea voastra despre profesia de programator, e chiar asa grea?
Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Personal nu cred ca e o meserie grea.

Ma gandesc ca exista o zicala: fa ceea ce iti place si nu vei fi obligat sa muncesti o zi din viata ta.

Daca te plictisesti, o schimbi. Ce poti sa faci?

| AndreiWeisz a răspuns:

Eu zic ca e ok programator, nu e chiar cea mai solicitanta profesie si se castiga foarte bine in Romania. Bafta!