| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Merită sa faci facultatea de autovehicule rutiere daca vrei un job ca inspector itp si cam ce salarii sunt? Mentionez ca sunt foarte pasionat de masini, dar pe langa inspector as vrea sa fac si diagnoza auto, ce ziceti, merita?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

INspector este o functie, nu o meserie!
Ca sa ajungi inspector itp trebuie sa fii terminat o facultate de Inginerie auto, sa muncesti ani buni ca sa capeti experinta si apoi sa participi la concursuri de ocupare a functiei de "inspector ITP" cand apar si alea, adica odata la 15-20 de ani, ca nu se iese la pensie mai devreme de 65 de ani.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Multi alții care lucreaza in domeniu mi-au spus cu totul altceva, ce mi-ai spus tu aici nu are nicio legatura cu ce am intrebat eu.

| vlllaaddd a răspuns (pentru Violleta2022):

Https://youtu.be/ILMiOIxRTX8

+ ca si baiatul acesta CARE a lucrat in domeniul acesta spune ca este o meserie, despre ce vorbim laughing) nu exista niciun 15-20 de ani despre care spuneai tu

| Violleta2022 a răspuns (pentru vlllaaddd):

Eu am un prieten care a ajuns inspector ITP dupa ce a muncit 15 ani ca inginer auto, asa ca-ti spun din experienta lui.
Inspector ITP sunt unul sau doi oameni la fiecare centru, din fiecare oras si pana nu pleaca acela pe alta pozitie sau nu iese la pensie, nu ai cum sa angajezi 2 inspectori sau mai multi pe acelasi loc de munca, de aceea este atat de greu sa ajungi inspector!

| gabriel2004o a răspuns:

Pe viitor nu știu ce sa zic
Dacă pui întrebarea înseamnă că ești încă în liceu
Pai e complicat ca din 2035 o sa se interzică mașinile diesel/benzina și curând vin alea electrice sau pe hidrogen
Dar dacă asta te pasionează atunci fa asta. Nu se știe ce îți rezervă viitorul

| vlllaaddd a răspuns (pentru gabriel2004o):

Si atunci ce m-ai sfatui sa fac?

| gabriel2004o a răspuns (pentru vlllaaddd):

Dacă e, sa faci facultate și pe viitor poate o sa faci niște cursuri speciale pentru astfel de mașini