| RÖger13 a întrebat:

Salutare!

Nu sunt sigur daca acesta este locul potrivit de a posta ceea ce urmeaza a impartasii in randurile urmatoare, insa gasesc TPU ca fiind o comunitate decenta a carei utilizatori mi-ar putea oferii sfaturi voloraose in vederea rezolvarii dilemei in care ma aflu.

Deci fara alte introduceri:

Sudiez la un liceu de arte, sectia arhitectura si voi trece anul acesta in clasa a XII-a. Pana acum eram convins ca vreau sa dau la Ion Mincu si sa devin arhitect. Am inceput din anul trecut meditatiile, imi place ceea ce fac si din ceea ce mi-a dat de inteles mentorul meu as putea fii un candidat promitator.
Problema este ca mai toti profesorii de la liceul meu (multi dintre fie cunoscand sau lucrand ei insisi ca arhitecti) imi spun cat de coplesitoare este facultatea, precum si depre umilinta de a fii platit extrem de putin (nu mai mult de 2000 de RON) pentru o munca extrem de solicitanta, ca nu de putine ori se gasesc persoane necalificate, care au pus cumva mana pe o stampila si profeseaza meseria la preturi de dumping prucum si ca marea majoritate a clientilor sunt needucati si nu stiu sa aprecieze munca depusa pe un proiect. Din ce imi spun cei din domeniu precum si din informatiile gasite online - uite aici, spre exemplu un articol bazat pe un studiu referitor la ocupatia de arhitect in Europa dar in special Romania http://e-zeppelin.ro/ce-se-intampla-cu-profesia-de-arhit ect-in-europa-2/ - constat ca piata este suprasaturata de arhitectii, iar a-ti gasi loc de munca in domeniu presupune fie a avea relatii (de care nu dispun) fie a fii extrem de priceput in domeniu, unde mai punem la socoteala obtinerea unui salariu care sa-ti pemita un trai decent.

Voi ce credeti, este adevarat sau nu ceea ce am scris sus? Ar mai fi ceva de completat la ceea ce am scris? Astept parerile voastre (in special pe ale celor care lucreaza in domeniu). Multumesc

TL; DR Poti trai decent ca arhitect in Romania?

2 răspunsuri:
| m1dn1gh7 a răspuns:

Uite, o cunostinta are o fata, ei sunt plecati in Germania. Fata cica deseneaza frumos, in Romania n-a sesizat nimeni ca are talent, acum fata picteaza pentru diverse cladiri, birouri, camere, etc. la doar 16 sau 17 ani. (nici copila nu se gandea ca ajunge sa deseneze in diverse institutii)
Parerea mea, Romania nu te va absorbi decat printr-un miracol, in schimb, poti pleca in Germania daca iti place ceea ce faci. Limba? O inveti. Limba germana nu e o problema, ei oricum te baga la scoala si se ocupa sa te formeze si sa-ti gaseasca punctele in care activezi. Te duci ca arhitect si te trezesti mai stiu eu ce.
Succes!

| EMKing a răspuns:

Pai, daca iti place si ai si talent ceea ce faci, si te remarci prin seriozitate si mana de lucru buna, orice meserie poate fii banoasa.