| eliseidaniel13 a întrebat:

Salutare, Numele meu este Elisei. Am 15 ani, și Vis foarte mare. aș vrea pe viitor sa devin Inginer de mecatronica, si pe langa as vrea sa devin Scientest sau Cercetator (Chiar daca termenul în Romana suna un pic ciudat în finee) în Prezent învat programare in limbajul C++, DAR am o mica problema nu am învat fizica de loc, cu matematica ma descurc, daca mi-se explica corect o problema stiu sa o rezolv. Dar am probleme cu fizica (BTW i au Meditati la Fizica) stiti un site de unde pot relua materia la fizica? sau mai exact ce trebui sa invat?
Nu am invatat fizica nu pentru ca nu îmi place, din contra imi place foarte mult, dar n am avut un profesor bun care sa intre la ore.
Sunt clasa a 9-a!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a deveni cercetator de succes, trebuie sa devii un inginer foarte bun, pasionat de domeniu!
Invata orice materiale de specialitate ce prinzi in mana,
Dezvolta-ti si aptitudinile practice, dexteritatea mainilor (de/monteaza diferite aparate).
Daca vei avea acest hobby, vei avea si succesul pe masura!

| Violleta2022 a răspuns:

Invata si niste romana, ca termeni de "stiinta si cercetare" sunt existenti in limba romana, de sute de ani!

Daca vrei sa fii cercetator sau om de stiinta, atunci trebuie sa cunosti matematica, fizica si chimie la perfectie.
Nu poti ajunge om de stiinta fara materiile de baza cum este fizica si chimia, asta este clar si daca nu-ti place fizica, atunci inseamna ca nu-ti place sa fii nici om de stiinta.

Ai doua optiuni, ori pui mana sa tocesti fizic si chimia la maxim, ori te faci agricultor.

| Catrice a răspuns:

Nici termenul in engleza nu îl știihee hee

| eliseidaniel13 explică (pentru Catrice):

Scientist* m-am grăbit un pic

| blackann a răspuns:

Agricultor sa te faci tu, Violetta. Tot e ar fi mai bine decat patiser, cum esti acum. Nu mai da tu sfaturi si nu mai judeca oamenii. Esti prea disperata sa raspunzi la tot si vb mult pe langa!

| blackann a răspuns:

Deloc *
mi se *

poti sa cauti meditator la fizica. Chiar si pe olx.

| eliseidaniel13 explică:

Pentru ce-i care mă judecă ca nu am scris bine.
M-am grabit sa scriu mesajul, atata tot.
Eram cam zapacit si de aia am gresit unele cuvinte, i-au meditati la Matematica, fizica nu stiu deloc.
Imi place Fizica, ma uit pe YouTube la Cristian Presura,
Dar n-am avut cu cine sa-o învat!