| anonim_4396 a întrebat:

Până acum câteva luni planul meu era să merg în UK să muncesc din moment ce vorbesc engleză la nivel B2, așa că m-aș fi descurcat, mai ales și cu o diploma Cambridge sau IELTS. Dar cu Brexit-ul nu mai e nimic sigur, cel puțin nu până anul viitor, când o să se încheie negocierile. Întrebarea mea este următoarea: ce limbă ar merita să învât că să pot emigra într-o țară din UE? Eu mă gândeam la limba olandeză, din moment ce seamănă puțin cu engleza. Voi ce ziceți?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad de ce ai învață olandeza... În Olanda se vorbește foarte mult engleza, mai bine înveți germana sa mergi în Germania sau Austria

| Începătorul988 a răspuns:

Italiana e foarte usoara din cate am inteles. Dar si Germania e o tara foarte frumoasa, cu multi Romani.

| venividivici2017 a răspuns:

Mai poti sa vii in UK.Deocamdata nu este batut nimic in cuie.O sa se lanseze o aplicatie, din toamna, care se va completa pentru cei care sunt deja aici, nu mai stiu exact ce perioada trebuie sa ai.Eu sunt aici de 4 ani si ceva. Poti sa vii, stai cateva luni si daca nu nai merge, te intorci!

| ElSueno a răspuns (pentru venividivici2017):

Știu că deocamdată se mai poate veni, dar eu sunt încă în liceu, și până îl termin se finalizează negocierile. Chiar sunt curios la ce o să se ajungă.