| AdiMihai25 a întrebat:

Salutare.
Pentru un salariu de 1600lei in mana si pentru primul salariu, daca ai lucrat 1 saptamana nu se ofera salariul întreg si doar o parte, cat ar trebui să fie?

Răspuns Câştigător
| christall a răspuns:

Te angajezi pe 1 august sa zicem, ca sa ne fie mai usor, in luna septembrie, pe 15, cand vei lua primul salariu nu primesti banii si pe alea 2 saptamani in plus lucrate, dar banii aia sunt ai tai, ii primesti la sfarsit cand pleci de la locul de munca, deci alea 2 saptamani sunt platite, nu stiu sa-ti zic de ce e asa, dar ideea e ca nu ii primesti acum, dar sunt luati in considerare.Iti spun din experienta ca nici eu nu intelegeam, dar cand am demisionat am primit si banii aia.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai fa si tu impartirea, daca este 1600 lei pe luna, iar luna are 4 saptamani si tu ai lucrat 1 singuar saptamana, inseamna ca iei 400 lei.

| StrongHeart a răspuns:

Nu inteleg intrebarea, fii mai explicit.

| AdiMihai25 explică (pentru StrongHeart):

Cand te angajezi la un loc nou de munca si trebuie sa iei primul salariu, nu il iei întreg, doar pe 2 saptamani ...sau Nu stiu cum e

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdiMihai25):

Sa zicem ca te angajezi pe 17 August pe 21 este zi de salariu.Tu trebuie sa stii cu cat esti platit pe ora si sa iti calculezi.
5 zile cu 8 ore lucrate.
Sa zicem ca esti platit cu 10 lei pe ora, vine 80 de lei pe zi.Inmultesti cu cat esti platit pe ora cu numarul de ore, 10 lei pe ora x 8, de aici rezultand 80 pe zi.Ne va da pe toata saptamana 400 de lei.

| AdiMihai25 explică (pentru anonim_4396):

Tot nu am inteles.
Daca muncești o lună întreagă si nu iti da toți banii findca daca pleci si iti dai demisia atunci va fi întreagă suma.
În concluzie ce bani luam in mana?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdiMihai25):

Stiu un caz care a avut 2 zile lucrate si 2 zile SSM si PSI.Si-a depus demisia si a fost contactat de sef pe data in care era ziua de salariu si ulterior de cei de la salarizare.Gagica respectiva a fost platita pentru 32 de ore, a luat vreo 320 la care au intrat si bonurile. Daca lucrezi cu forme legale o sa te plateasca.

| AdiMihai25 explică (pentru christall):

Multumesc mult!????

| christall a răspuns (pentru AdiMihai25):

Te angajezi pe 1 august sa zicem, ca sa ne fie mai usor, in luna septembrie, pe 15, cand vei lua primul salariu nu primesti banii si pe alea 2 saptamani in plus lucrate, dar banii aia sunt ai tai, ii primesti la sfarsit cand pleci de la locul de munca, deci alea 2 saptamani sunt platite, nu stiu sa-ti zic de ce e asa, dar ideea e ca nu ii primesti acum, dar sunt luati in considerare.Iti spun din experienta ca nici eu nu intelegeam, dar cand am demisionat am primit si banii aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

5 zile lucrate din 20(zile lucratoare) = 1/4 din 1600 = 400 Lei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa te lamuresti daca citesti cu atentie fluturasul de salar, sau documentul echivalent cu orele si remuneratia emisa de angajator, daca nu ai primit, cere si ti se va da.

| christall a răspuns:

Regula de 3 simpla:
20 zile... 1600 ron
5 zile...X
X= 1600*5/20= 400 lei