| JohnJohnjr a întrebat:

Salutare, poate să îmi spună cineva care sunt ariile din IT? Gen: Web development, retelistică, programarea aplicatiilor mobile.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E complicat tare sa faci o clasificare sa cum vrei tu...

da, in mare poti aria IT sa o imparti in
software, hardware, baze de date, retelistica

si pe urma exista subarii la fiecare, unele care se intersecteaza, altele care nu...

software si hardware au in comun programarea embeded unde ai nevoie de cunostinte din ambele.

in software poti face web devel, server devel, AI devel, mobile devel si de ce nu din punctul meu de vedere tot ce tine de gaming si procesari de imagini...

web devel il imparti si pe el in frontend si backend
poti aduce si chestii conexe programarii aici cu ar fi SEO

La fel retelistica o poti combina cu hardware sau cu software

Securitatea presupune cunostinte in mai multe domenii ca poti lucra la securitatea unei retele sau a unei aplicatii samd...

ce te ar interesa mai exact cu acesta clasificare?

| LPCTSTR a răspuns:

Software/web development, daca te referi la IT ca dev, daca mergi pe hardware, ai retelistica/IoT, servere si calculatoare.

| Jakye a răspuns:

Să nu uităm de Game Development.

| micuady a răspuns:

Web designer
Grafic designer
Front end developer
Back end developer
SEO specialist
Marketing Online
si Programator (php, javascript, pyton, etc)

| suntserios a răspuns (pentru micuady):

Ca
Front end developer
Back end developer
nu sunt tot programatori nu?