| krewooo a întrebat:

Sunt anul I la o facultate de politie si vreau sa va intreb despre metoda voastra de invatare. adica fiind invatat cu "invatatul" de liceu, aici nu reusesc sa cuprind totul dintr un anumit curs. ce metode de invatat imi recomandati? Cum sa evit restantele in sensul ca sa iau minim un 6? Cum sa ma pregatesc pentru sesiune / partiale? Orice sfat imi va fi extrem de util! Multumesc

1 răspuns:
| andreea964 a răspuns:

Eu invat mai repede daca scriu cursul pe o ciorna, pe intelesul meu, iar apoi revin la cursul initial, il analizez sa vad daca corespunde cu ce am inteles, si astfel inteleg si retin mai usor.Mie imi place sa fac si scheme, care sa corespunda cu informatiile din curs. Cel mai bine invat seara cand e o atmosfera mai calmă si afară e intuneric, cam de la 10-11 uneori stau pana la 1( si nu, nu ma prinde somnu, ba chiar ma simt mai relaxata), ma concentrez mai bine decat dimineata sau amiază cum invata altii. Cam asa invat eu materia de la farmacie la care studiez.