| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a întrebat:

Sunt clasa a 11-a la profesionala pe profil mecanic auto deci mai am doar anul acesta si termin. Mai apoi as dori sa imi gasesc ceva de lucru si sa fac si seralul in paralel cu munca. Seralul se face tot la scoala la care sunt insa exista doar un profil iar acela fiind "Tehnician gastronom" care nu suna bine din punctul meu de vedere si nici nu cred ca voi putea realiza ce doresc in continuarea absolbind acest profil. Dupa ce termin postliceala si dau bacul as vrea sa urmez o facultate care sa aiba legatura cu desenul de mana deoarece imi place sa desenez si am ceva talent care incerc sa il perfectionez(desenez inca de la gradinita si in generala am fost la diverse concursuri de desen la care am obtinut locuri precum 1, 2 sau 3). De anul acesta ba chiar mi-am luat ceva instrumente pentru desen si m-am pus la exersat si desenez una sau doua schite pe zi sau odata la doua zile pentru a ma perfectiona(momentan desenez doar personaje de anime-uri). Visul meu este sa ajung un artist manga si sa scot o manga macar pe aproape la fel de buna ca "fullmetal alchemist" de Hiromu Arakawa.Momentan am un caiet unde imi notez idei despre diverse chestii pentru povestea care o va avea manga care o voi face peste multi ani si stiu deja despre ce va fi. Cred ca am deviat de la subiect asa ca revenim de unde am ramas. Daca fac seralul la profesionala pe acest profil "tehnician gastronom" si dupa ce iau bacul as putea sa dau la o facultate pentru desen? Sau nu am cum sa urmez asemenea facultate din cauza profilului la care am fost cand am facut postliceala? funda!

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

La seral nu prea se fac ore; important este sa treci bacul si doar la facultate poti gasi sa faci ceea ce iti place.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da nici nu se fac ore acolo, trebuie doar sa treci bacul ca lumea.

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca nu prea se fac ore la seral. Din cate am inteles de la un cunoscut ce a terminat acolo si e la seral a spus ca se duce la seral de doua ori pe saptamana(mai mult sau mai putin). Din cate am auzit este si postliceala la zi tot la scoala la mine insa nu stiu ce sa spun.