| Andreivladcarnatu22 a întrebat:

Salutare, sunt clasa a 12-a, abia a inceput anul scolar. Sunteti de parere ca e prea tarziu sa iau in considerare bacalureatul la informatica in conditiile in care pe o scara de la 1-10 as zice ca stiu 2-3 din materie? De asemenea, am senzatia ca nu inteleg uneori logica exercitiilor dar sunt sigur ca e vorba doar de prea putin exercitiu si nu am incercat sa inteleg destul. Varianta pe care o aveam in plan pana acum era biologia dar nu stiu daca vreau sa fac ceva legat de biologie mai departe asa ca ma gandesc si la alte variante tongue. Multumesc anticipat, o zi buna!

6 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Pentru BAC-ul la info intra materia de a 9-10 si din a 11-a foarte putin deci nu e asa de mult. Timp este, daca vrei si iti place(eu in clasa a 10-a am recuperat intr-o luna jumate materia de a 9-a dar am lucrat zi de zi probleme). Lucrul cel mai important e sa nu inveti cod pe de rost pentru ca lucrul ala e o mizerie. BAC-ul la info e usor si de trecut treci lejer la el.

Legat de chestia cu salariile, ca incepator(experienta 0) iei minim pe economie iar firmele care dau mai mult sunt putine si de obicei se intra greu la ele. Lucrez de un an in domeniu si stiu ce vorbesc(am vazut salarii de start de pe 8h de 2000 lei si am vazut salarii de 5000 lei) de aia zic sa nu te gandesti numa la bani ca nu sunt caini cu colaci in coada. Daca mai ai intrebari lasa-mi mesaj pe privat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai un an întreg să înveți informatică, nu știu exact cât de stufoasă e materia, dar cred că dacă înveți zi de zi și te organizezi bine e suficient, și ai șanse mari să iei Bac-ul.

| ArmyCaptain28 a răspuns:

Niciodata nu-i prea tarziu. Ai totusi destul de multe luni in care iti poti recupera materia pe care nu ai invatat-o. Poti de asemenea sa incepi si niste meditatii si vei intelege lectiile din materie si mai repede. Bineinteles, trebuie sa-ti dedici putin timp pentru asa ceva, spre exemplu daca ti-ai dedica cate 2 ore din zi materiei, facand pauza in weekend sau cel putin duminica, pana la examenul de bacalaureat ai avea la dispozitie peste 500 de ore ca sa te pregatesti. Nu te lasa niciodata batut, spor la invatat!

| Crisloree a răspuns:

Eu zic ca e puțin cam târziu, dar nu e imposibil și asta în funcție de capacitatea ta de înțelegere. Dacă consideri ca ești capabil sa memorezi atata materie în câteva luni... Atunci ai toate șansele, de ce nu. Dar va trebui sa îți dai silita de n ori mai mult decât de obicei. În plus, nu știu de ce te ai răzgândi asa spontan. Optezi pentru o facultate în IT? Sau ceva de genul?

| Andreivladcarnatu22 explică (pentru Crisloree):

Ma gandesc ca o cariera in domeniul asta ar fi cea mai sigura. Program flexibil, gasesti super usor de munca, salarii imense, plus ca sunt din Bucuresti, e full de oportunitati. Daca spre exemplu as urma ceva legat de biologie, nu ma vad in stare sa ajung la medicina, de nici un fel. Altceva sigur si bun? Nu prea cred.

| Crisloree a răspuns (pentru Andreivladcarnatu22):

Atunci știi ce ai de făcut. Având în vedere ca iti cunoști foarte bine opțiunile, dacă te concentrezi maxim pe ce ai de făcut, o sa ai parte de reușită garantat. Doar ai încredere în tine și lupta sa ajungi unde îți propui. Oricum, ai suficient timp sa te pregătești cât pentru nota de trecere, dar dacă faci și meditații etc. Te ai scos.