| 1schmeichel1 a întrebat:

Salutare! Sunt clasa a 12-a pe profilul Mate-Info si sunt foarte indecis in legatura cu alegerea facultatii (Bucuresti). Majoritatea persoanelor ce termina profil real aleg Poli sau Unibuc. Prima este exclusa deoarece am multe cunostinte ce o fac in prezent sau au terminat-o si sunt foarte dezamagite (s-au chinuit enorm sau au abandonat-o, altii s-au imbolnavit psihic).
Vreau sa intelegeti ca eu nu sunt acel elev care invata foarte mult, chiar spre deloc (in liceu am fost mediocru din cauza lenei). Am reusit sa termin acest profil doar datorita faptului ca ma duce putin capul si prind repede. De aceea, vreau sa-mi recomandati o facultate acreditata, dupa care sa am un salariu decent pentru Bucuresti dar care sa nu necesite foarte mult efort, ci o anumita lejeritate.
As fi ales Unibuc, specializarea Informatica, dar am inteles ca si acolo e foarte greu si n-am sanse sa iau admiterea. Nu stiu fizica deloc, cu matematica ma descurc, la fel si cu informatica. Asadar, ce facultate si specializare sa aleg? (pe care sa o termin sanatos la cap, avand si viata sociala in acelasi timp)

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Deci
- după politehnică (unii) se imbolnăvesc psihic
- la info n-ai șanse
- vrei ceva lejer

așadar fă - degeaba desigur - orice unde nu e concurență, nu se face carte și nu e cerere pe piață. Vrei exemple... inutile?

| iulian498456 a răspuns:

Teologia, pare perfecta pentru tine.