| Andrei2907 a întrebat:

Salutare, sunt pasionat de arme si imi doresc o cariera in acest domeniu..in special in domeniul lunetistilor. Asta as vrea sa urmez fiind ceea ce-mi place, sa fiu lunetist. Am cautat dar nu am gasit foarte multe informatii despre aceasta ramura si sper ca ma puteti ajuta in legatura cu cateva informatii despre cariera de lunetist, viata acestuia atat personala cat si profesionala si cel mai important cum pot deveni unul.
Mentionez ca sunt clasa a 12 a si pot urma orice fel de facultate in acest domeniu SRI, MAI etc. dar nu stiu exact cum as evolua ca lunetist. Orice informatie in plus este bine venita. Va multumesc!

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca stai bine cu ochii trebuie sa ai doar 10 clase si sa mergi Soldat-Gradat Profesionist (SGP). Iei legatura cu Centrul Militar Judetean de care apartii! Daca nu stii imi spui mie judetul si iti spun unde sa te adresezi. Lunetistii sunt soldati-gradati sau subofiteri. Pentru ca ai liceul poti merge si la scoala militara de subofiteri din Pitesti. Oricum te vor lamuri mai bine cei din armata. Tot ei fac si pregatirea celor de la SRI. Daca iti spune cineva ceva de academie, sa-i spui ca ofiterii trag doar cu pistolul in caz de lupta.

| Andrei2907 explică (pentru Salontanul):

Intr-adevar mi s-a spus ca daca urmez academia de poilitie dupa 3 ani de experienta pot aplica la SIAS. ar fi o varianta buna?

| Salontanul a răspuns (pentru Andrei2907):

Ca ofiter nu vei putea obtine postul de lunetist. Ofiterii au roluri de comanda, conducere, evidenta, administrare, etc. Lunetistii sunt functii de executie. Probabil ca si la SIAS au lunetisti, nu stiu cum ii la ei. Eu am fost militar! Dar te asigur ca un ofiter nu sta cu luneta in brate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă vrei special profesia de lunetist, aceasta este o profesie de militar de carieră foarte specializată, a unui soldat sau subofițer. Astfel în primul rând ar trebui să te angajezi ca soldat. Apoi este nevoie de niște calități speciale fizice, o vedere perfectă. Se face un antrenament special, care costă mult, dar mai întâi va trebui să fii selectat pentru asta. Nu devine cine vrea, locurile sunt limitate și la concurs. Astfel probe, teste preliminare te pot elimina, și să te trezești că ești soldat cu contract de soldat pe un anumit număr de ani, iar cariera respectivă nu o poți urma din motive obiective. la Centrul Militar din zona ta, un ofițer la un interviu preliminar te poate lămuri cu toate acestea, dar nu poate nici să decidă și să prevadă care va fi exact soarta ta legat de această dorință. În armată este multă birocrație rigidă, nu e ca în filmele de aventuri cu Rambo.

| johnnny123 a răspuns:

Vrei să spui că ești pasionat de shootere, nu de arme. Este o mică diferență. Într-un joc pe calculator dacă ești împușcat încarci de la ultimul save. În viața reală, când ești împușcat se face întuneric definitiv și nu mai apari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Restu vad ca au zis doar de Armata si SRI, insa e si optiunea cu fortele speciale din Politie sau Jandarmerie (SIAS - BSIJ). Dupa ce devii politist, adica termini o Scoala de Agenti sau Academia de Politie, poti incerca la una din gruparile susmentionate.

Urmareste asta:
https://www.youtube.com/watch?v=2ZJXSTIT9iI

| Andrei2907 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult! Cred ca la SIAS o sa aplic dar inainte academia.

| OctavianSps a răspuns:

Nu stiu sa raspund la intrebarea ta, dar iti recomand serialul Flash Point. Succes.

| Andrei2907 explică (pentru OctavianSps):

Multumesc, o sa ma uit!