| RzV28 a întrebat:

Sunt pasionat de fotografie si as vrea sa incep o cariera in domeniul asta. Insa nu as vrea sa fiu fotograf de nunta asa cum toti incep a fi. Imi doresc ceva pe cont propriu din care sa nu depinde de evenimentele la care poti fi invitat. Ma pasioneaza mai mult fotografia de peisaj si mi-as dori sa pot castiga bani din asta. Eu as dori doar ceva sfaturi si idei de cum as putea dezvolta asta sa pot castiga bani fara prea mari investitii la inceput. Adica acum dispun de un aparat semi-profesionist si ceva accesorii dar nu as vrea inca sa investesc in ceva mai bun pana nu vad ca se si poate scoate bani din asta.

9 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Foarte greu ce ti-ai propus, astazi toata lumea e fotograf happy
E un hobby costisitor, fara investitii nu faci nimic. Ai putea incerca sa vinzi imagini pe site-urile de stock photos, dar acolo se vand doar cele de o calitate foarte buna. Si alea nu apar decat cu tehnica scumpa happy Foto de peisaj inseamna Peisaj! cu litera mare, adica nu in jurul casei... tot investitie inseamna si asta, bani de ture foto in Toscana, Nepal, Chile, Africa happy Alea se vand! Sunt fotografi supertalentati la noi, Onisor, Bezergheanu, Gutescu, crezi ca traiesc din imaginile superbe cu peisaje pe care le vand? nu, asta poate se intampla cand prind o comanda, un contract cu o revista, National Geographic de exemplu... in rest, fac cursuri foto cu incepatori, predau ce stiu, fac foto de eveniment. Pentru ca fotografia de eveniment e ea insasi o scoala, o sa inveti pe parcurs trucuri de incadrare, iluminare, iti faci editarea singur si descoperi alte si alte lucruri. Nu trebuie sa desconsideri munca unui fotograf de eveniment, fie ca e nunta, botez sau divort, e greu de lucrat cu oameni, dar e o practica buna.
Oricum, succes happy

| RzV28 explică (pentru Kaℓi):

Ai dreptate. Am mai cautat diferite articole si mi-am dat seama ca doar fotografia de eveniment este cea mai cautata si cea mai platita. Dar si sa ajungi aici ai nevoie de multe. In primul rand trebuie sa incepi cu cineva care lucreaza in domeniu si are ceva experienta si te poate lua si pe tine pe langa el sa furi meserie. Nu cred ca ai cum sa incep sa devii fotograf de eveniment pe cont propriu de la zero. Chiar daca risti sa investesti in ceva aparatura nu asta iti aduce clienti si reclama pe care o ai si ce poate vedea lumea de la tine. Cel putin prin fotografia de peisaj sa pot sa imi fac reclama si poate cu timpul ma va observa vreun fotograf de evenimente care are nevoie de un coleg si pot intra si eu in bransa asta. Multumesc mult pentru raspunsul foarte bine detaliat!

| Lioana a răspuns (pentru Kaℓi):

Nu stiam ca se fac poze si la divort. :-)

| Kaℓi a răspuns (pentru Lioana):

Era o gluma happy

| Freya1 a răspuns:

Pune un anunt sau gaseste o agentie care are nevoie de un fotograf pentru modele sau paparati orce ca sa poti sa prinzi experienta si sa iti faci niste bani de aparat mai performant apoi te poti dezvolta pe cont propriu doar ca nu stiu daca din fotografiat peisaje poti scoate bani asa multi

| johnnny123 a răspuns:

Din păcate drumul până la a te putea întreține din fotografie artistică este lung. Într-o epocă în care în fiecare secundă se postează pe internet zeci de mii de fotografii, cumpărătorii sunt puțini și foarte selectivi, iar fotografii talentați se pierd foarte ușor în oceanul de oameni care postează "poze"

Drumul ar fi: cursuri de fotografie + site personal > intrarea în cercuri fotografice > participarea cu lucrări la expoziții de fotografie > publicarea fotografiilor în diverse publicații > colaborări constante cu publicații > expoziții și albume personale

| Lioana a răspuns:

Singurele poze din care poti scoate bani sunt cele de la evenimente si se castiga sume frumusele cu un efort minim.
Ce ai mai putea face ar fi sa deschizi un studio foto in care sa faci sedinte foto persoanelor. O astfel de sedinta costa destul de mult. Multi parinti care isi adora copiii le fac astfel de sedinte foto. Dar pentru asta ai nevoie de un spatiu si accesorii si trebuie sa faci poze superbe ca sa ai clienti.

Din fotografiile de peisaj nu vad cum ai putea scoate bani. Chiar daca ai fi atat de bun fotograf incat ai participa la expozitii, ai obtine doar aprecieri.
Internetul e plin de fotografii de peisaj care se pot downloada gratuit, care de care mai frumoase. Sunt mici sansele ca sa gasesti o ocazie speciala in care sa ti se ofere bani pe o anumita fotografie pentru a fi folosita ca coperta, background la un afis sau fila de calendar. Oricum din una singura nu ai scoate nu stiu ce suma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice faci de acum, faci in limba engleza.
Incerca cu Instagram mai intai, dupa poti promova produse si iei bani pe reclamele alea, apoi un blog...
Alte idei n-am big grin

| soulseeker a răspuns:

Salut..am un articol interesant pe site-ul meu (https://soulseeker.ro) despre fotografia de evenimente si despre cum poti sa fotografiezi prima nunta: https://soulseeker.ro/cum-incepi-sa-fotografiezi-prima-nunta/