| andreealaviniamusat a întrebat:

Salutare TPU✋ A făcut cineva facultatea de medicină? Cum este? Sii. Un medic pediatru sau neonatolog cat câștigă, aici in Romania si in străinătate?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Facultatea de medicina este mai lunga cu 1 an ca restul facultatilor si mai dificila, din cauza informatiei pe care trebuie sa o asmiliezi foarte bine si a stagiaturii de dupa facultate, care te va valida ca medic, dupa 10 ani incheiati de studiu.
Salariile sunt mici pentru orice medic stagiar si odata cu cresterea experintei si a finalizarea stagiaturii, ti se poate marii si salariul. daca lucrezi intr-o policlinica, slaariul este fix ca si programul, daca lucrezi intr-un spital, unde se mai fac si ture, slariul este considerabil marit.
Nu are importanta cat este acum salariul, ca difera de la sectie la sectie, depinzand direct de anii d evechime, depinzand de mediul unde lucrezi (de stat sau privat), depinzand de fodnurile clinii respective si de cat esti de faimos sau cat prost, ca medic.
Un salariu din strainatate creste exact la fel ca si cel din ro, proportional cu anii de experinta, cu vechimea in domeniu, cu priceperea, depinzand de mediul de stat, sau privat, in care lucreaza, de orele fixe de munca sau de garzile de zi sau noapte facute la spitale.