| Daniel_George_1997_w08X a întrebat:

Salutare TPU am si eu o intrebare in legatura cu un job party-time sau part-time cum i s-o spune. Sunt in clasa a 10-a acum si nu am lemne de iarna (stiu, stiu o sa radeti poate de mine, dar inca am soba pentru ca am o situatie foarte proasta financiar )si as dori sa pot lucra pe timpul liceului(la liceu intru la 12:30 si la 13:00 incep cursurile) La ce joburi party-time as putea sa m-angajez? am 16 ani (pe 28 septembrie fac 16). Poate va-ntrebati de ce vreau la un job party-time. pentru ca am o situatie foarte prosta financiar. sunt singur in casa impreuna cu "tatal" meu (am spus"tatal" pentru ca e un drogat infect care doar stie sa mearga la peste si sa-mi ceara mie banii sa-i bage la aparate, cu banii de la munca se ducea la bar si ii baga pe toti la aparate. ). si as vrea sa pot platii factura la curent. (macar "lumina" sa am. si un tv.

4 răspunsuri:
| cookiejar a răspuns:

Part-time, ar fi bine sa fie party laughing. Ai putea sa te angajezi la un fast food, intr-o cafenea, la o patiserie sau la xerox. Daca stapanesti o limba straina, te poti angaja la un call center. Din experienta mea, e mai usor sa lucrezi la cafenea sau patiserie decat la un bar popular, dar la cel din urma primesti mai mult bacsis (si la cafenea primesti). Te mai poti angaja la benzinarie. Cauta pe net model de cv europass, il completezi in fiecare camp cu datele tale, apoi il poti printa si sa mergi cu el unde vrei sa te anagajezi, sau poti sa il trimiti prin e-mail. Daca vrei sa lucrezi o singura zi pe saptamana, poti distribui ziare de la hypermarketuri, sau poti lucra la promo intr-un magazin, insa esti platit cu 6-7 lei pe ora.
PS si noi avem tot lemne pentru centrala, singura chestie de care mi-e rusine e ca stric padurea in loc sa bag gaz.

| Daniel_George_1997_w08X explică (pentru cookiejar):

@cookiejar Unchiul meu se ocupa cu igienizarile (daca sa zicem ca un aparat de la McDonalds sau KFC este stricat el se duce si-l repara ) si mi-a spus ca poate sa m-angajeze la McDonalds doar ca hen daca m-angajez trebuie sa ma trezesc de la 5 si sa fiu acolo la 7 pana la 11 lucrez si la 12 trebuie sa fiu inapoi pentru liceu ps sunt din giurgiu -bolintin-vale-Malu`-Spart

| Daniel_George_1997_w08X explică (pentru cookiejar):

Si ca limba straina imi place si chiar stiu engleza!

| cookiejar a răspuns (pentru Daniel_George_1997_w08X):

Noa, supr, ai deja doua optiuni. Pt call center trebuie sa te examineze ei, din cate stiu dai cv test de limba. Iti poti incerca norocu si daca nu, Mc