| EvaEvita a întrebat:

As dori sa colaborez ca formator pentru un venit suplimentar (am diploma de formator). Dacă este cineva care lucrează ca formator, as dori niște detalii, cum ar trebui sa procedez, unde ar trebui sa-mi depun cv-ul?

4 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu vreau sa iti stric planurile dar diploma aia de formator o are toata lumea (si eu pe undeva) pentru ca se dadeau ca bomboanele pe vremea cand proiectele PSDRU erau in floare si toata lumea delapida legal.

Problema este ca trebuie sa ai si alte cunostinte pe langa cele de "training" pentru ca in procesul in sine e prost si singurul lucru care adauga valoare este expertiza formatorului.

In alta ordine de idei exista firme de training dar dupa cum am zis, nu cred ca duc lipsa de personal sau de candidati deci e dificil. Poti incerca sa iei legatura cu ei sa vezi daca au posturi insa nu cred ca salariile sunt prea bune si munca e grea. companiile nu ai timp sa lase un angajat 2 saptamani la un curs, 2-3 zile de activitate intensiva dupa care o sa te simti ca batuta.

| EvaEvita explică (pentru RoCkKiD):

Da, am facultatea de inginerie la baza, as vrea sa țin cursurile in domeniul studiat. Doresc doar sa-mi rotunjesc veniturile. Ca o adoua activitate pe lângă job.

| RoCkKiD a răspuns (pentru EvaEvita):

Deja mergi spre cursuri specifice, unde daca nu ma insel pe langa licenta de formator mai ai nevoie si de cine stie ce autorizatii (nu am idee ce domeniu ai finalizat) dar din pacate nu stiu cum sunt reglementate.

Cel mai bine este sa cauti ce firme de training exista la tine in oras, cauti pe LinkedIn ceva mail sau numar de telefon al cuiva de la HR si intrebi.

| EvaEvita explică (pentru RoCkKiD):

Multumesc, voi încerca așa.