| mountdew291 a întrebat:

Salutare TPU, as vrea sa fac niste cursuri in IT ca sa imi pot gasi un loc de munca cu un salariu decent mai ales ca job-urile in IT sunt la mare cautare, insa exista o problema, eu nu am BAC-ul, l-am picat de 2 ori la matematica iar daca nu am BAC-ul, voi putea primi diploma pentru acele cursuri in IT la final? Sau e nevoie de BAC ca sa o primesc? Astept raspunsurile voastrewinking

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti face nici un curs profesional, daca nu iei BAC-ul.
Nici macar nu te primesc la inscrierea cursului, fara diploma de BAC. cerintele Minsietrului invatamnatului sunt clare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de cursuri. Daca e ceva serios nu te vei putea inscrie fara bac. La fel cum si majoritatea angajatorilor nu te vor angaja fara diploma de bac.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți găsi pe Internet cursuri de IT, ca să înveți.

| Zuzu1991 a răspuns:

"voi putea primi diploma pentru acele cursuri in IT la final"
chiar NU STII NIMIC despre IT
am facut curs de IT, si apoi mi-a fost mult prea lene sa ma duc sa imi iau diploma, pentru ca e o diploma foarte buna, la wc, cand ramai fara hartie igenica... iar asta cu toate ca m-am dus la curs ca sa iau diploma, ca stiam mai multe decat profesorul, care nu auzise de tool-uri amarate de diagnostic de retea locala, insa pe parcurs, mi-am dat seama ca diploma nu e recunoscuta de nimeni, deloc

singurele diplome recunoscute in IT sunt cele de la cursurile Cisco, care mai nou are si Linux, iar pentru alea nu iti trebuie bac, iar studii superioare nu exista, NO SHlT, sunt unele care se apropie, insa practic, se face programare dar nu administrare de sistem

eu am bac-ul, dar am pierdut diploma, asa ca m-am angajat cu o adeverinta ca am terminat 12 clase si... ATAT

la angajare in IT se uita in CV, se uita la diplome dar apoi te intreaba si se dumiresc ce stii, daca stii, te angajeaza, daca nu, poti sa ai diploma ca ai 15 masterate la ce facultati vrei tu, ca tot nu te angajeaza

| aditimus a răspuns:

Ai nevoie de bac, pune-te si invata.
La cursuri poti duce si o diploma de profesionala insa daca poti fa primul pas ia bacul si fa o facultate buna cu inclinatie spre it.