| Dante30 a întrebat:

Salutare TPU, daca am semnat un contract de munca pe care era stipulat ca trebuie sa lucrez minim o luna dar nu se duce la capat acest lucru si respectiva persoana refuza/nu merge la serviciu ce I se poate intampla? postul respectiv este de operator call center de acasa, iar persoana de care vorbesc nu se descurca pe acest post, ce poate pati in conditiile in care nu se tine de munca?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca nu se descurca, persoana respectiva are dreptul sa-si dea demisia (anunta angajatorul printr-o notificare scrisa )--- nu i se poate intampla decat un singur "rau": ramane fara loc de munca si fara venit!
Nimic de regretat, in cazul unui asemenea job despre care se stie ca exploateaza angajatul, acesta lucrand multe ore suplimentare fara a primi bani pe acestea!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde ce scrie si in contractul individual de munca incheiat.
In mod legal CIM va fi desfacut de catre angajator pe motive disciplinare si s-ar putea sa dauneze la obtinerea unui nou loc de munca, mai ales daca se cere prezentarea unei recomandari de la vechiul loc de munca. De asemenea s-ar putea sa fie prevazuta si o despagubire.
Este atat de greu sa lucrezi o luna?

| mgtow a răspuns:

Abatere indisciplinara si se desface contractu atat

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Scrie in contract ce poate pati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mod categoric, daca "nu se tine de munca", atunci nici munca n-o sa se tine de ea... niciodata happy Contractul de munca trebuie citit atata timp cat el exista si fizic, (CATE UNUL PENTRU FIECARE-N PARTE, angajat/angajator)
Daca nu-s trecute clauze speciale, stipulandu-se daune interese, atunci totul se va fi stins de la sine, fiecare c-ar fi scapat de celalalt happy
Chiar si pentru o ora, legea spune ca angajatorul trebuie sa declare angajatul in Revisal. La "despartire" pe cale amiabila, va efectua aceeasi operatiune, doar ca o va scoate din Revisal, si-i va intrerupe contractul de munca. Spor la BANI!winking