| SpiridusulCelCurios a întrebat:

Din punctul vostru de vedere care este salariul mediu în România cu adevărat?
Când spun asta nu mă refer la salariul mediu net care conform statisticilor ar fi undeva la 3100, ci la salariul net în România al oamenilor normali; cu tot cu bacșișuri, mânării, etc etc?

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Eu cred ca in Romania unii au salarii prea mici si unii salarii prea mari. De ex asistentii medicali (nu toti) iau multi bani, in armata spunea la tv ca sunt salarii mari si pensii de 3000 lei (3000 lei?). Sa nu mai vorbim de aia pe care ii stim bine ca iau salarii mult prea mari si pensii nesimtite. Pe de alta parte, de ex matusa mea lucreaza la un magazin alimentar in fiecare zi cate 7 ore (fara zile libere!) si ia 1400 lei (pana acum 2-3 ani lua 1000 lei). Bataie de joc. Dar as spune ca cei mai multi au in jur de 2500 lei (cu tot cu sporuri, bacsis etc), cam asta e raspunsul la intrebarea ta.
Aa si mai sunt si salarii care difera. De ed un frizer daca e angajat si lucreaza la comision si are multi clienti, ajunge la o suma frumusica, pe langa care mai pui si ciubucul pe care il lasa fiecare client. Suma frumusica poate sa insemne si 5000 lei. Sau profesorii care sunt platiti cu ora.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Oamenii normali nu sunt cu bacșișuri, mânării, sori.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu sa fac o medie, dar sunt care traiesc cu salarii de 1500 net, fara alte venituri, oameni care au 1500 net + inca atat ciubuc, oameni care au 3000 si nu mai fac altceva, oameni care au 3000 si mai fac 2500, etc.
Nu vad cum ai putea aduna datele astea, ca sa faci o medie. Sunt si foarte multi care lucreaza pe salarii de la 4000 de lei net in sus, aia nu prea se mai complica cu altceva.
Iar manariile se fac intre cei care au salarii peste 8000 de lei net, mai ales bugetari "de frunte". Naiba stie ce averi colosale au, se platesc taxe de sute de euro pe zi catre ei, ca sa mearga la randul lor afaceri "murdare". Cand zic murdare, ma refer doar la autorizatii lipsa, si evaziune fiscala.