| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

Salutare, TPU! E cineva pe aici care e la o facultate privata sau a terminat o astfel de facultate? In ce oras? Sau cunoasteti o persona intr-o astfel de situatie? Eu ma gandesc sa ma transfer de la UAIC la UPA, fiindca e mai aproape de locuinta mea, insa am am auzit zvonuri precum:"Nu esti luat in serios daca termini o facultate privata"; "slabe sanse de angajare";"Trebuie sa dai bani ca sa treci", insa am auzit si opinii contrare. Eu tind sa cred ca in ziua de azi se pune mai mult accent pe ceea ce stie un om dupa ce termina, nu unde a terminat. Voi ce stiti? As dori un raspuns cat mai detaliat. Mi-ar fi de folos!

17 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Diploma e aceeași - dacă vrei să inveți, inveți oriunde, la fel dacă vrei să chiulești

| Wr3nch a răspuns:

Depinde de angajor. Is unii care nu vad cu ochi buni diplomele de la private, mai ales dupa aventurile cu Spirtu Haret.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Wr3nch):

Ce aventuri? Cunoașteți pe cineva care a terminat la privat?

| Wr3nch a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Cunosc si depinde de facultate. Unii au fost multumiti, altii au regretat ca nu au mers la stat deci e subiectiv. Nu pot da un raspuns definitiv daca la privat e ok sau nu. Personal am terminat la stat si nu as merge la privat daca as avea de ales.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Wr3nch):

Na, eu fac facultatea de Drept, cunoști pe cineva care să fi terminat aici la privat?

| Lioana a răspuns:

Eu am terminat la o facultate privata si pot spune ca nu m-a afectat in nici un fel faptul ca nu am terminat la una de stat. Unii din fostii mei colegi au ajuns judecatori, procurori, avocati, notari, primari, profesori universitari, si unul chiar in parlament.
Acum, poate ca depinde daca facultatea e acreditata sau nu. Depinde si de renumele ei. Sunt unele mai bune si altele mai puțin bune.

| RobertMoon a răspuns:

Eu am terminat la privat. Îmi poți pune orice întrebări dorești.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertMoon):

Eu trec in ultimul an, la stat. Profesorii sunt foarte exigenti si ne pica in masa la multe materii...

La privat cum e? Acolo va trec pe toti din burta, ca la liceu, sau mananca lumea cacao?

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru RobertMoon):

Ok, ce facultate ai terminat? Și ce oraș? Acum lucrezi în domeniu? Esti mulțumit/a?

| RobertMoon a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de profesori. Profesorii de la materiile esențiale sunt exigenți și oferă note mici gen 5, aici pica doar cine nu se prezintă la majoritatea cursurilor sau seminariilor cu 4, dar la restanță trec și ei. La materiile neesențiale poți să tragi un pui de somn că treci și chiar cu note bune gen 7, 8, 9.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertMoon):

Ce facultate ai terminat?

| RobertMoon a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Limbi străine în București. Per total a fost o experiență plăcută, dar nu am simțit că am terminat o facultate deoarece aici nu aveam campus și prea multe facilități față de universitățile mari, iar asta contează mult în viața de student. Nu lucrez în domeniu, dar în domeniul in care lucrez sunt cerute studii universitare de licență, deci este în regulă. La privat se trece destul de ușor, dacă ești prezent sigur treci, la absente se tine cont doar la nota de la examen, deci nu exista penalizări daca depășești X număr de absențe, dar la examen te trezești cu o notă în funcție de interesul pe care l-ai acordat prezenței bineînțeles. Ține de tine dacă vrei să înveți bine sau nu ca sa ai cunoștințe după ce termini. Acum despre chestia cu angajatorul care desconsideră facultățile private ce să zic...cel mai ok este sa judeci cunoștințele persoanei și nu facultatea pe care a terminat-o. De exemplu daca vrei sa te angajezi la stat pe un post scos la concurs chiar nu-i pasa nimănui ce facultate ai făcut atât timp cât promovezi concursul.

| RobertMoon a răspuns (pentru anonim_4396):

Limbi și literaturi străine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertMoon):

Ce limbi ai facut? laughing

| RobertMoon a răspuns (pentru anonim_4396):

Eng-Sp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Trebuie sa dai bani ca sa treci"

Eu am auzit alte zvonuri. Poti sa treci si fara sa dai bani, dar, daca doresti poti sa dai bani ca sa treci mai usor. Gen, la privat cica ai avea si optiunea asta.