| anonim237 a întrebat:

Salutare, TPU! Imi poate spune cineva cum as putea ajunge dirijor de orchestra?
De asemenea, as mai dori sa stiu cum as putea ajunge solist instrumentist.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cred că e un proces îndelungat finalizat cu un concurs de ocupare a unui eventual loc eliberat extrem de rar și cu greu (de obicei prin selecție naturală). Totuși va trebui să de decizi înainte: dirijor sau solist instrumentist.

| mihai69 a răspuns:

Simplu: megi la Conservator.

| AliGab a răspuns:

Te inscrii la conservator la specializarea la care vrei. Ori te pregatesti pe cont propriu, ori ar fi fost bine daca ai fi urmat un liceu de profil. Dirijatul este cel mai cautat domeniu deci va fi si admiterea cea mai grea.

| anonim237 explică (pentru AliGab):

Pai eu am luat recent admiterea la liceul de muzica din Piatra Neamt, si m-am gandit sa dau mai departe la facultatea de muzica din Iasi, specializarea dirijat. Ideea este ca nu prea stiu ce am de facut dupa ce termin facultatea.

| AliGab a răspuns (pentru anonim237):

Sa dirijezi :-)

| anonim237 explică (pentru AliGab):

Pai asta știu deja laughing)