| Ungurean_Andrei_1999 a întrebat:

Salutare TPU.
M-am inscris la Glovo ca sa muncesc ca si curier.
Stie cineva dupa cat timp te suna cei de la Glovo pentru a-ti da un raspuns daca te-au acceptat sau nu?
Am completat un formular, adica un interviu online si acum astept sa ma sune.
Si stie careva daca se castiga bine, si pot munci chiar si cate 12 h pe zi?
Va multumesc. Dau funda.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai completat numai formular online în care aplici pentru acest job, atunci te vor suna ei sau vor trimite pe email o locație unde să mergi pentru a-ti tine teoria chibritului. Nu e chestia "dacă te vor accepta ei", însă ei te vor chema pentru sesiunea informativa Glovo în care îți va explica pas cu pas ce reprezinta glovo, atribuțiile tale, etc. Aceasta sesiune informativa nu o faci singur, ci împreună cu alții care au aplicat online la job. Bine, acum poate e diferit în perioada pandemiei. După terminarea sesiunii informative rămâne la alegerea ta dacă vrei sa nu să lucrezi cu ei. Și nu vei lucra direct cu glovo, va trebui să inchei contract cu o firma partenera glovo care îți vor percepe și comision în funcție de orele alese în contract. Pentru un contract de 2 ore comisionul va fi mai mic, pentru un contrat de 12 ore comisionul va fi mai mare și acest comision va fi reținut din salariu. Însă, după cum mi-a spus și mie pentru că am fost la sesiune dar nu m-am băgat mai mult, poți încheia contrat de 2 ore și lucrezi cât vrei. Asta dacă nu cumva ai propria firma ( PFA) și știi să declari tot la anaf, contributii etc. În caz contrar dacă ești persoana fizica va trebui să inchei contract cu aceste firme. Aceste firme PFA sunt deținute tot de curieri glovo și oarecum ce câștigi, un procent merge și la el + taxe de administrare pentru că ( chipurile) este un efort să îți vireze contribuțiile la stat. Acum depinde și la ce firma alegi, vei avea mai multe opțiuni. Eu am nimerit la unul care îmi cerea sa ii dau bonuri de benzina, pentru ce? Nu știu! Unii sunt și hoți și zic să gândești de 2x înainte. Nu câștigi atât câte comisioane pretind ei și Încă ceva. Va trebui sa plătești și garanția pe ghiozdan și săptămânal îți este reținut din câștig o cota parte. Aceasta suma zicea ca ți-o va înapoia atunci când pleci, cu condiția ca rucsacul glovo să fie în stare bună. Prea multe criterii pe bani mulți și din opinia mea : nu merită deranjul! Mai bine îți cauți job cu carte de munca/norma întreaga și aici nu trebuie sa plătești comision pentru contract.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este munca de curier baiete, nu de manager!
Deci plata este modesta, dar este totusi o munca cinstita, daca ai norocul sa te angajeze.
Te vor anunta ei in 2-3 zile, probabil ca au multi candidati pe care ii sorteaza si-i intervieveaza.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Violleta2022):

Habar nu ai Glovo, dar te bagi
job-ul ala NU e curier, unde primesti salariu fix, aici primesti in functie de cat livrezi, deci poti sa faci 100lei pe zi lejer fara multa bataie de cap, iar la 12h pe zi poti face 4000+ pe luna
si iti poti lua zi libera cand vrei, ca nu esti la program ca un curier

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuzu1991):

4000 lei fac cei care își rezerva din timp orele în aplicație, iar proștii prind doar orele în care nu sunt comenzi și stai ca prostul să aștepți o comandă. Orele de vârf mereu sunt ocupate de cei smecheri, când prostimea stă la coadă.
Iar pentru inițiator : calendarul din aplicație se deblochează o dată pe săptămână și va trebui să îți rezervi în avans intervalul orar și zilele în care vrei să lucrezi. Pentru cei veterani și rating bun în aplicație acest calendar se deblochează mai repede, pentru cei mai puțin cunoscuți calendarul se deblochează mai târziu și când vrei să faci rezervare nu mai ai unde decât în intervalul orar în care nu sunt comenzi. Așa că, pentru mine glovo este o mare frecție la picior de lemn.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să câștigi bine, trebuie să muncești 12 ore pe zi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ei te vor suna saptamana viitoare numai daca te acceptă, daca esti respins nu te va suna nimeni, trebuie sa ai o sanatate bună deoarece vei transporta zilnic mincare si poate ai nevoie de permis de scuter ca ei aduc si pizza.

| Ungurean_Andrei_1999 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am vorbit cu un reprezentant Glovo si a zis ca ma suna, chiar daca nu mai au locuri de munca
Mentionez ca eu vreau in Suceava

| Fatamuntilor a răspuns:

Trebuie sa ai conditie fizica!
https://www.youtube.com/watch?v=LTkn_g_m0UM