| Costan66 a întrebat:

Salutare tuturor! Am 15 ani si mi-as dori sa devin psiholog. V-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati spune ce trebuie sa invat in liceu, ca mai apoi sa dau la facultatea de psihologie. Ofer funda celui mai bun si detaliat raspuns. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Bunaaa... si eu am vrut sa urmez aceasta cariera si inca imi surade ideea. Pai axeaza-te mai mult pe limba romana si materiile de dezvoltare personala. Iesi pe afara,socializeaza,fa-ti diferiti prieteni,implica-te in proiecte de orice tip ca sa poti intelege oamenii, sa iti formezi o idee si examineaza orice categorie sociala. Meseria de psiholog este foarte frumoasa, dar iti trebuie si talent. Fii deschis|a asculta orice parere, nu judeca si implica-te, incearca inca de pe acum sa-ti formezi un anumit caracter care sa te ajute in acest job. Pana la terminarea liceului iti poti schimba parerea...Succesuri

| Costan66 explică (pentru Donsavas):

Multumesc mult! Apreciez ajutorul.

| Viitorulapropiat a răspuns (pentru Costan66):

Am incercat pentru ca stiu cum e sa ai atatea intrebari si sa cauti raspunsuri

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Du-te la ce profil vrei, ce materii ti-ar placea mai mult s-a.m.d., optiunea sunt sanse mari sa ti-o schimbi pana dai la facultate. Si eu am zis cand am intrat la liceu ca dau la psihologie si in clasa a 12-a m-am razgandit.

| Costan66 explică (pentru Adry05):

Bun, iar acum ce facultate urmezi?

| Adry05 a răspuns (pentru Costan66):

Litere, limbi moderne aplicate.

| Donsavas a răspuns:

Nu este suficient sa vrei. Este un început dar asta nu este totul. Chiar și de vei termina facultatea, în acte ești psiholog, dar în societate, este psiholog doar acea persoana obiectiva și dedicata care înțelege, ajuta și respecta omul. Înainte de a fi psiholog trebuie sa fii întâi om, apoi o persoana, nu o simpla individa care reușește sa ia bacul și intra pe dosar la o facultate eventual privata. Dacă îți dorești să studiezi psihologia, sunt atâtea articole, vloguri și cărți de specialitate la biblioteca pe care le poți citi, toate astea pe lângă teoria de la științe sociale.

| RoCkKiD a răspuns:

Ok, o sa raspund doar pentru ca nu ai primit nici un raspuns relevant.
La liceu vei face o singur materie relavanta pentru facultate, cea de Psihologie, si va include in mare parte concepte de baza pe care le vei studia in anul I + ca ar fi destul de bine sa dai si bacul la psiho.
In ceea ce priveste restul materiilor, nu prea vor conta ca si cunostinte dar pot conta la mediea de admitere, in fucntie de centrul universtitar. Aici ai romana, stiinetele sociale etc.

Pentru examenele de admitere va trebui sau sa inveti din cartea de psiho din liceu sau din carti recomandate de facultate (gasesti mai multe detaii online, pe site-urile facutlatilor). La Timisoara, examenul de admitere e facut similar cu un test de inteligenta deci nu te poti pregati din timp.

Dupa ce termini facultatea, vei avea o serie de variante (psihologie clinica pentru spitale, judiciara, miliatara, a muncii, psihoterapie etc.) pentru care vei avea nevoie de formari/studii. Pentru a practica ca si terapeut vei ave nevoie de formare intr-un tip de tarapie ca va dura minim 3 ani in plus si va presupune costuri din minimi cateva mii de euro.

Sper ca te-am lamurit putin, daca mai ai nevoie de detalii poti sa imi scrii pe privat.