| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor! Am 20 de ani și am ales anul trecut Facultatea de Electronică, Telecomunicații și Tehnologia Informației. Am ales aceasta facultate la sfatul unui amic, dar problema e ca nu-mi place și nu pot face fata (nu mai sunt bun la matematica, iar teoria este stufoasa și nu o pot înțelege). La început totul era ok, iar acum ma simt depresiv și anxios, atunci când ma pun sa învăț corpul meu simte o senzație ciudata (in stomac, pe șira spinării) ca și cum ma simt forțat/obligat sa fac asta. Adevărul e ca nu stiu ce facultate vreau sa urmez, având în vedere ca aproape toți prietenii mei fac una, dar nu vreau pur și simplu sa fac o facultate de dragul de a o face, deși sunt conștient ca o sa am nevoie de o facultate cel puțin pentru studiile superioare. Acum întrebarea este, ce sa fac? Să mă duc la tatăl meu în străinătate 1 an să-l ajut sa strângă niște bani ca să acoperim niște datorii și sa ma gândesc la ce facultate să dau când revin (1 year gap) sau sa ma înscriu la o alta facultate chiar acum în sesiunea de vara? Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!
PS: Am sentimentul asta ca dacă nu ma duc acum din nou la o alta facultate, o sa rămân în urma prietenilor mei care deja vor fi anul 3, pentru ca în mare parte toți s-au dus la aceeași facultate pe specializări diferite.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dat fiind stresul prin acre treci si faptul ca nu-ti place profilul facultatii la care te-ai inscris, poate este mai bine sa renunti la facultate sa sa incepi una, cand stii clar ce vrei sa faci in viata.
Totusi, as putea sa-ti spun ca NU trebuie sa faci o facultate, doar pentru ca si prietenii tai fac una.
Este important sa-ti alegi singur profesia pe care doresti sa o practici zi de zi, pentru urmatorii 40 de ani, fiindca este cariera ta, nu a grupului din care faci parte acum.
Prietenii vin si pleaca, azi avandu-i maine nu.
Asadar nu mai pleca urechea la sfatul prietenilor, cand este vorba de viitorul si cariera TA, decide singur!

| Stephen5 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru sfaturi, dar problema e ca atunci când nu ai studii superioare ești limitat și aceasta diploma îți oferă un avantaj. De asta îmi este greu pentru ca știu ca voi fi limitat, dacă nu am studii superioare deoarece contează la CV și interview uri când vede persoana ca totuși ai o diploma și ca ești calificat într-un domeniu, dar totodată nu știu ce facultate să urmez.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Stephen5):

Nu conteaza cine stie ce la CV-uri. Eu am eliminat cativa cu facultate de It, pentru ca nu aveau habar de nimic si am angajat fara facultate si fara BAC, dar cu experinta si dovada clara ca stiu programare, raspunzand corect la toate intrebarile profesionale, puse de expertii tehnici.
Facultatea nu mai valoraeza nimic in ziua de azi, mai ales asta din Romanica care se face pe spaga si la fara frecventa, unde absolventul daca nu-i pasionat de profesia respectiva, nu are habar ce face.
Daca vrei sa faci totusi o facultate, fa una care te pasioneaza si ai habar ce faci, nu una care o fac prietenii tai, de dragul de a avea o diploma care probabil nu o vei putea folosii nicaieri.
Dupa cum stii, facultatile nu mai vin demult cu loc de munca asigurat, asta fiind adavarata ta batalie, dupa terminarea facultatii sa-ti cauti de munca si sa dovedesti ca esti bu, ca sa fii angajat.

| sierra1 a răspuns:

"Am ales aceasta facultate la sfatul unui amic, dar problema e ca nu-mi place și nu pot face fata"

du-te la ceva ușurel, fără mate fără bătăi de cap și fără viitor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te duci la tata.

| isemilia a răspuns:

Mergi la tatal tau si gandeste-te intre timp ce vrei sa alegi. Daca nu stii nu are niciun sens sa mai pierzi un an la alta facultate, asa ca poti merge sa muncesti, iar dupa ce te hotarasti poti folosi timpul liber pentru a invata pentru examenul de admitere la noua facultate daca acesta exista / sa inveti inainte cateva lectii sa iti dai seama daca vrei sa incerci asta sau daca nu ti s-ar potrivi. Succes in a lua o decizie!