| schajuman1344 a întrebat:

Salutare tuturor. Am fost acum cateva zile la un interviu de angajare si astazi trebuia sa semnez contractul. Cand am ajuns dimineata seful a zis ca imi da salariul pe care mi l-a oferit la interviu (2200 lei), dar pe cartea de munca va trece minim pe economie. Vi se pare ok? Nu mi-a spus nimic de asta la inceput. Dau funda si voturi.

17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu cred ca ai o problema, cum s-a mai spus desi te poate afecta mai tarziu la pensie, salariul mai mare in mana in momentul de fata este in avantajul tau.Eu nu as merge pana la ITM cu o chestie de asta, daca iti place ramai daca nu, nu, parerea mea ii faci rau omului gratuit, SINGURUL CARE ARE VINA IN TARA ASTA ESTE STATUL, CAND EI INTERVIN SI MARESC SALARIUL MINIM PE ECONIMIE, FORTEAZA PRIVATII SA DEA AFARA DIN OAMENI SI SA IA MASURI DRASTICE, CINE ESTE STATUL SA INFLUENTEZE PROVATUL ATATA TIMP CAT NU VINE CU MASURI FIABILE IN FISCALITATE CARE SA PERMITA ANGAJATORILOR SA RAMANA SI CU BANI SI SA CREASCA SI SALARIUL LA ANGAJATI! Nu veti fi de acord cu mine ca iau apararea angajatorilor dar atata timp cat statul nu vine cu masuri si ajutor ci doar cu legi care apropo sunt de caca, statul sa dea mariri la militienii lor, la parlamentari si la tot aparatul de pupincuristi care nu fac nimic, deja daca tu nu ai niciun drept si intri in domeniul privat, TU STATULE RUINEZI AFACERILE oamenilor, afaceri in care in mod normal nu ai drept sa te bagi, baga-te daca vrei la masoni de la Banca Nationala pe care ii tii cu zeci de mii de euro pe luna, acolo nu te bagi sa micsorezi salariile ca Mugur Isarescu este pus de masonii aia mari, de aceea nu l-a schimbat nimeni, tot de asta are pensie si salarii cumulate de 40.000 de euro/luna.
Iar de astia mici isi bat joc, ca sa dai un angajat 2200 de lei in mana, salariul lui trebuie sa fie de peste 3500 de leiwinking, ei bine cat platesti pentru cineva care are 4000 de lei salariu in mana la privat? iar STATUL ofera fara numar zeci de mii de euro /luna unor distrusi care se pare ca nu pot fi inlocuiti de nimeni, ne iau in ras, parca numai sunt oameni bine pregatiti in tara asta.
Nu-s patron chiar ma doare undeva de patroni, dar adevarul trebuie spus, nu mancat ciuperci.

| schajuman1344 explică:

Multumesc pentru raspuns tuturor! Sincer mi-au dat lacrimile cand imi dau seama ca de fapt suntem sclavi. sad Cea mai mare problema e ca noi credem ca suntem liberi.

| suntserios a răspuns (pentru schajuman1344):

Cea mai mare problema e ca noi acceptam sa fim sclavi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu ni se pare ok. E o manevra ca sa evite taxele. Insa in final doar tu iesi in dezavantaj

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Poate 2200 brut de unde daca se impoziteaza se ajunge aproximativ la salariul minim.
Dar in orice caz taxele is mari., Chiar nu-mi convine ca statul sa ia cate +1000 lei lunar. Pentru ce? Cas, sanatate -> daca ai vreo boala mai usoara tot tu trebuie sa platesti medicamentele., Pensie? -> daca mor la 50, 60 de ani? Iar in plus exista alternativa pensiilor private.
OK sa ia statul ceva pe acolo dar 10% (pentru taxe, stat etc) nu jumate din salar.
As vota pentru o lege ca sanatatea si pensiile sa fie Optionale.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca ii da 2200 net, ceea ce ar insemna un brut destul de maricel.

"As vota pentru o lege ca sanatatea si pensiile sa fie Optionale." Nu cred ca realizezi ce prostie zici si ce dezastru ar iesi.

Nu iti doresc decat sa nu mori la 50 ani, sa prinzi 90 si sa te chinui cu pensia 30 ani doar pentru ca ti s-a parut tie aiurea sa cotizezi.

| schajuman1344 explică (pentru anonim_4396):

2200 net. In mana

| schajuman1344 explică (pentru suntserios):

Multumesc pentru raspuns!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Zi-i ca o sa intrebi ce parere au aia de la ITM.

| schajuman1344 explică (pentru GabiDumitrescu):

Se poate face o plangere la ITM?

| flixbuster a răspuns (pentru schajuman1344):

Da. Depinde unde esti (in localitatile mici toata lumea se stie cu toata lumea ceea ce inseamna ca sefu' se bazeaza ca n-o sa-l deranjeze nimeni de la ITM, ba dimpotriva, daca face careva plangere el afla primul cine cu nume, prenume, CNP si adresa din buletin). Nu vreau sa te descurajez ci sa fii pregatit de ce poate urma.

Cel mai bine ar fi sa eviti un astfel de "sef" care inca mai plateste la negru in conditiile crizei fortei de munca din Romania - care din pacate este eterogena, una e in Bucuresti si alta intr-un oras mic, eventual fost mono-industrial si acum in moarte clinica (economic vorbind).

| GouDidodino a răspuns (pentru schajuman1344):

După ce-i faci plângere la ITM sa nu te gândesti ca o sa mai lucrezi in continuare acolo

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru flixbuster):

Ce poate urma? Tocmai s-a schimbat guvernul si se schimba si astia mai mici. Pe linga ITM prinde foarte bine sa zici si la presa despre cine e vorba, sa afle si publicul cum de face bani marele patron x...

| flixbuster a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cred ca mai bine la presa (pont anonim?) decat la ITM.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru flixbuster):

Ambele.

| sofisis a răspuns:

Pe termen lung te dezavantajeaza ...si chiar si pe termen scurt.
Iti poate spune oricand ca nu iti mai da 2200 lei si tu nu o sa ai ce sa ii faci. De asemenea daca accepti asa si la un mom dat pleci, cand vei negocia un salariu in alta parte, pleci de la un nivel extrem de jos. Plus de asta iti afecteaza si pensia si inclusiv abilitatea de a lua un amarat de credit in caz ca ai nevoie.

| Bizon95 a răspuns:

O tona de raspunsuri, unele aproape la obiect dar nici unul nu pune CLAR punctul pe i

2. tipul vrea sa plateasca minim de contributii la stat... cati bani primeste statul de la angajatorul tau, poate ca nu te doare

DAAAAAAAAAAAAAAARRRRRRRRRRRRRRRRRR

1. chestia asta O SA TE LOVEASCA la pensie, pentru ca pensia se calculeaza pe salariul primit SI DECLARAT LA STAT, moment in care tu o sa ai pensia redusa din cauza asta

CE POTI SA FACI?!?
din pacate, aici e buba, daca il dai in gat o sa ramai fara job, iar urmatorul angajator s-ar putea sa afle si sa nu te mai angajeze, daca nu il dai in gat, cum spuneam, o sa te usture la pensie

deci, e decizia ta, din pacate, asta e rahatul in rrrrominica! sad