| MrMaloneSV a întrebat:

Salutare tuturor! Am observat ca un subiect asemanator a fost disputat in nenumarate randuri, dar prin numeroase cautari nu am reusit sa gasesc aceasta tema abordata, iar astfel as dori sa apelez la aceasta comunitate.
Am terminat un liceu de informatica, profil MATE-INFO, iar la prima sesiune de admitere la facultati nu am reusit sa ma prezint din motive de sanatate(un accident). Am cautat pe site-urile facultatilor unde doresc sa aplic si am observat ca mai sunt locuri disponibile dar peste tot am intalnit aceasta problema:

**AUTOMATICA SI INFORMATICA APLICATA VS CALCULATOARE SI TEHNOLOGIA INFORMATIEI**

As dori daca se poate sa ma ajutati, prin faptul de a-mi explica cu "ce se mananca" atat prima categorie cat si cealalta. Am inteles ca la Automatica s-ar studia mai mult partea de circuite si programarea acestora iar la calculatoare, strict hardware si software PC.
Vreau sa aplic la Universitatea Tehnica din Cluj, si daca ar exista fosti sau actuali studenti din aceasta universitate sau la una din cele doua categorii, dar si oameni care au cunostinte in aceasta tema, care ar fi diferenta dintre cele doua, si pentru care ar fi mai bine sa aplic, sunt pasionat de calculatoare. Stiu ca este pe ultima suta de metrii dar am decis sa va intreb si pe voi daca ma puteti ajuta intr-un fel...

Pe un forum mai vechi am gasit acest exemplu de la un utilizator:

Problema : Deschiderea unei usi de garaj prin intermediul telefonului mobil.
Rezolvare: Calculatoristul > ar putea face soft-ul dar si o parte din hard.
Informaticianul > ar putea face soft-ul
Automatistul > ar rezolva toata problema fara ceilalti doi.

Este adevarat ce spune?