| Sekim a întrebat:

Salutare tuturor.
Cum poti ajunge un politist in cadrul S.I.A.S? Ce liceu ar trebui sa urmezi(ce profil ) si daca mergi la academie, poti sa devii politist in cadrul S.I.A.S sau este neaparat nevoie sa urmezi scoala de subofiteri?
Multumesc anticipat.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Nu conteaza la ce liceu mergi. Poti ajunge la SIAS si de la Academie, ca ofiter, si de la Scolile de Politie, ca subofiter.
Mai intai, trebuie sa fii politist. In general, SIAS recruteaza politisti cu ceva experienta, dar daca excelezi in vreun domeniu care-i intereseaza, se poate si mai repede de 5 ani, cat ar fi normal.
SIAS are propriile criterii de selectie, probe fizice si psihice pe care nu le trece oricine, trebuie sa ai o forma fizica exemplara si o judecata limpede, lucida. De asemenea, trebuie sa cunosti foarte bine legislatia privind folosirea armelor din dotare si a fortei in general, pe care sa o poti si aplica fara greseala, nu doar sa o cunosti teoretic.