| petruvb31 a întrebat:

Salutare tuturor. Cum se numește persoana care scrie un document de la 0, de exemplu care scrie un ghid pentru o firmă despre cum să faci un lucru pas cu pas, în care pune și imagini și pentru care face și research. Există o meserie pentru a clasifica tipul acesta de muncă? Vă rog nu răspundeți cu "student", sau "elev". Dau fundiță, mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Consilier sau referent.
Dar ce zici tu se refera - de regula - la persoane cu studii juridice sau administrative, ceea ce o au anumiti consilieri sau referenti.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Nu e o meserie in sine a scrie un tutorial (sau ghid sau cum vrei tu...) ci persoana in cauză, e doar un autor.