| alexandrug165 a întrebat:

Salutare, vin cu o intrebare/nelamurire.
Am terminat clasa a 10-a, profil stiinte ale naturii, dar in viitor vreau sa ma fac programator. Merita sa ma mut pe mate-info din clasa a 11-a, avand in vedere ca eu pana acum am invatat informatica singur? Am o clasa ok cu profesori buni (mai ales profu' de mate), insa nu stiu sigur daca e esential sa fii pe mate-info daca vrei sa mergi mai departe pe programare. (La stiinte nu se mai face informatica din clasa a 11-a, dar pot invata singur - asa cum am facut pana acum)
Daca ar fi sa ma mut, cand si cum ar trebui sa o fac? Se dau diferente de la stiinte la mate-info?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Zaygon a răspuns:

Eu cred ca merita, mai ales ca din clasa a 11-a la info o sa fie 7 ore daca mergi la intensiv info si ma gandesc ca vrei sa dai bacul din info. Si sincer nu merita orele de biologie/chimie in plus in clasa a 11-a si a 12-a daca vrei pe domeniul asta.

Cat despre diferente asta trebuie intrebat la secretariat.

| alexandrug165 explică (pentru Zaygon):

Cam ai dreptate laughing Nu prea merita sa ma complic. Cred ca ma voi muta.
Btw, crezi ca ar trebui sa ma focusez pe algoritmica in urmatorii 2 ani (ma refer la nivel de olimpiada), sau sa invat algoritmica la un nivel mediu-avansat + ceva "industrie" (Java, ceva web developing etc.)? Si de unde mi-ai recomanda sa invat? Mersi de raspuns!

| Zaygon a răspuns (pentru alexandrug165):

Daca intentionezi ca dupa ce ajungi la facultate sa mergi la ACM atunci poti sa mergi pe algoritmica in primul rand.
In schimb daca vrei sa gusti din toate cum se spune atunci nu merita sa fii super bun pe algoritmica si in rest nu.
Sfatul meu ca persoana care lucreaza in industria asta este sa inveti notiuniunile de OOP si Functional Programing si dupa apuca-te de proiecte personale si asa inveti cel mai bine. Poti face si ceva cursuri online daca vrei dar mai bine inveti din proiecte personale.

Atentie mare cand inveti, sa inveti concepte ca alea dupa le poti aplica oriunde vrei.

Eu lucrez pe AI si am invatat din cursurile de la Stanford notiunile de baza si in rest diferite site-uri, astea toate pe langa ce am invatat la facultate.

Daca vrei mai multe detalii lasa-mi mesaj si povestim.