| BaiatulTimid16 a întrebat:

Salutare! Vreau sa aplic pentru un concurs din sursa externa la pompieri, dacă voi întra voi fi SGP, vreau sa știu dacă cu timpul mai pot creste din grad adica din SGP sa ajung ofițer

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

SGP (Soldat-Gradat Profesionist) inseamna doar soldat, fruntas, caporal Cls. a III-a, a II-a si clasa intai. Daca ai Bacalaureatul poti da examen la subofiteri sau ofiteri. Apoi se face un curs si abia apoi poti ajunge subofiter sau ofiter.

| BaiatulTimid16 explică (pentru Salontanul):

Trebuie sa dau doar examen sau trebuie sa ma înscriu la o școală de acest profil?

| Salontanul a răspuns (pentru BaiatulTimid16):

Daca esti in armata (SGP) te trimit ei (la cerea ta) la un curs unde dai un examen. Nu mai stiu cum este acum dar pe vremea mea de la SGP la subofiteri (maistri-militari) faceau 6 luni si la ofiteri 2 ani.