| Shadowcrown a întrebat:

Salutare, vreau sa ma angajez la o firma de paza, dar tin sa mentionez ca eu nu am atestat inca si am mai lucrat la o firma de paza, doar ca acolo am lucrat 2 zile, ma mai pot angaja fara atestat la cealalta firma de paza sau daca ma intreaba daca am mai lucrat in paza, ce sa le zic? Multumesc.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Încearcă. Dacă te acceptă, te poți înscrie la cursuri și după ce te angajezi, pentru a obține atestatul.
În mod cert, o să te întrebe de motivele plecării... happy
Nu poți să le spui că nu ai avut abilitățile/cunoștințele necesare pentru postul respectiv.Fiindcă îți sapi singur groapa. Nici nu poți invoca motive de suprasolicitare la locul de muncă, ori de un colectiv nepotrivit, fiindcă nu ai ajuns să îi cunoști.
Știu și eu, dă și tu vina pe distanță.Pe mijlocul de transport. Ori le spui că firma a optat/ a decis să păstreze doar oamenii cu experiență în domeniu (specifici că și tu ești dispus să începi, alături de ei).
Dacă nu te acceptă, eu zic să te orientezi spre alt domeniu.
Succes!

1 răspuns:
| BlondaBlondii a răspuns:

Poti spune ca ai fost intr-o perioada scurta de proba la alta firma insa nu ti-au placut conditiile. Poti sa te angajezi fara atestat daca firma accepta asta.