| anonimbuc21 a întrebat:

Salutare
Vrem sa izolam casa si omul acela ne a rocomandat polistiren de 5 cm
El este foarte profesionist
Face orice
Lucruri superbe
Si a zis ca 5 cm ajunge
5 cm are eficiența ca aia de 10
C3 spuneți?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

5 cm polistirena are rezistenta termica a cca. 30-40% perete de caramida 30 cm.
Practic, daca peretele de caramida este facut si tencuit ca lumea, atunci nici nu se va simti mare diferenta.
Pentru a se imbunatati considerabil izolatia, este recomandat sa folosesti placi de bazalt expandat, de grosime 10 cm, chiar daca este un pic mai scump ca polistirenul (dar mult mai putin imflamabil).

| sierra1 a răspuns:

"polistiren de 5 cm El este foarte profesionist"

un profesionist pe bune, ar zice min 10 cm și nu polistiren că dai foc casei!

| florin926481f a răspuns (pentru sierra1):

Sper ca sti cat inseamna 10cm si daca da foc casei cu polistiren ce zici tu ca ar trebui sa puna? sau pentru ce a fost inventat polistirenul?

| sierra1 a răspuns (pentru florin926481f):

Nenea, de observă de la o poștă că ești paralel cu subiectul, las-o baltă Mai citește că nu e rușine

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca omul acela era meserias acum tu numai puneai intrebarea, stiai exact cîti centimetrii i ti trebuie ca doar el a masurat nu? Sau ti a zis el asa din ochi cu aproximatie cîti cm ti ar trebui, eu zic sa mai intrebi si pe alti meseriasi, si vezi ei ce spun cu ce se izoleaza casa sa fie in siguranță sa nu ia foc ca la colectiv sa se producă nenorociri, nu te "arunca" la primul meserias, mai cauta păreri de la alti specialisti. Dar nu pe TPU, oameni care cu asta se ocupă fac case zugraveli renovari, pe ăia sa i intrebi.

| sierra1 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Meseriaș să "recomande" 5 cm? Atâta o fi având... inteligența

| romeo78 a răspuns:

Depinde de locul unde este casa, dacă este o zonă rece, la deal, munte, la câmpie. Depinde de orientarea camerelor, spre nord, sud. Depinde de materialele folosite pentru construcție, dar și grosimea la roșu a pereților.
Pe lângă acel meseriaș, folosiți internetul pentru a afla mai multe informații despre o termoizolație. Plus o termoizolație, geamuri termopan etanșe, va favoriza apariția mucegaiului, umezelii. Trebuie asigurată o aerisire permanentă vară, iarnă.

| florin926481f a răspuns:

E de ajuns 5cm, 10 e prea mult.

| Okram10 a răspuns (pentru florin926481f):

Depinde si de densitatea polistirenului

| LittlePoppy a răspuns:

Casa din ce este facuta?
5 cm ajung daca nu este beton ca la blocuri.