| Raduuuuus a întrebat:

Salutari, a terminat cineva SNSPA-Stiinte Politice? Am intrat anul asta, voi incepe in curand si as dori sa stiu cei care au terminat-o, ati reusit sa va angajati? Este de viitor? daca te implici in proiecte etc?

1 răspuns:
| ConnorRK800 a răspuns:

Nu, nu fa greseala de a face respectiva facultate, deoarece o sa ajungi la concluzia ca ai consumat 4 ani din viata ta invatand ceva ce nu o sa fie profitabil (ceva ce nu o sa iti puna mancarea pe masa). Toate aceste facultati dubioase (psihologie, stiinte politice, resurse umane, management, administrare publica si cam tot ce tine de uman) nu sunt altceva decat institutii unde tu si multi altii va veti irosi banii si timpul cu scopul de a obtine o hartie igienica numita 'diploma'. Daca ai dorinta intensa de a urma o facultate, iti sugerez facultatile cu profile tehnice (IT, constructii, electronica, automatica, etc.) deoarece obtii un salariu destul de decent daca profesezi intr-unul dintre domenii. Daca nu vrei sa faci o facultate, poti, pur si simplu, sa inveti o meserie foarte ceruta pe piata muncii (sudor, electrician, HVAC, etc.), unde si de-aici obtii un salariu de inceput decent (1900-2300 lei), ajungand, in functie de experienta si evolutia profesionala, la un venit estimativ de 4000-5000 lei. Good luck! happy