| dragos333 a întrebat:

Salutari! Am 18 ani si stau in Germania. In ultimii 2 ani am fost foarte des prin Spania cu ai mei sa imi vizitez matusa, unchiul si verii care stau in Calpe (matusa si unchiul) si Benidorm (verii). M-am indragostit de aceasta parte a Spaniei: este o zona turistica urbanizata cu oameni cum se cade si distractie pe cinste, peisaje superbe si niciodata nu te plictisesti. In Germania oricum nu am interes sa mai stau si m-ar atrage sa ma mut in zona asta a Spaniei. Stiu 4 limbi: romana, engleza, germana si franceza, primele 3 le stiu foarte bine.

Avand in vedere capacitatile mele de a vorb aceste limbi ce imi recomandati sa fac mai departe pentru a ma putea muta la un moment dat (nu ma grabesc) in Spania si sa lucrez in domeniul limbilor straine?
Tin sa precizez ca mai am un an si termin scoala de mijloc (Realschule) din care ies cu o diploma dar nu pot urma si nici nu prefer sa fac o facultate doar daca mai fac inca doi ani de scoala in alta parte (Gymnasium).

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles ce vrei sa spui prin "domeniul limbilor straine", poate explici sensul la care te-ai referit!

Daca vrei sa pleci in alta tara, este bine sa inveti de pe acum spaniola ( ca sa o stii a scrie si vorbi fluent) si a face facultate acolo, sau in Germania, fara de care, nu vei putea profesa mai nimic.

Ca vorbitor de limbi straine, poti face o facultate de turism, sau poti sa fii transaltor or profesor de limbi straine.

| ElSueno a răspuns:

Nu știu absolut deloc cum e sistemul de învățământ din Germania, dar cred că ar trebui să urmezi o facultate ce se bazează pe studiul limbilor străine sau pe turism. Te-ai putea face traducător sau ghid turistic că să ai șanse mai mari să te muți în Spania.