Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Salutări!

Cum se face un CV?

Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O hartie cu datele la o persoana pentru a munci trebuie sa o lase la una sau mai multe firme. O suna cine e interesat sa o angajeze

| Alfred0703 a răspuns:

Il faci dupa modelul Europass. Este acceptat in toata Europa. http://europass.cedefop.europa.eu/documents/curriculum-vitae

| Koisan69 a răspuns:

Nu ai invatat la scoala?

| Id4any a răspuns:

Model de оntocmire a unui Curriculum Vitae:

Practic nu existг o reюetг unicг pentru оntocmirea unui CV, fiecare trebuie sг-l adapteze atat la pregгtirea profesionalг proprie, cat si la cerintele locului de muncг (postului) pentru care candideazг. Existг, insг, anumite reguli generale ce trebuie respectate.

Prezentarea datelor personale de identificare:
- numele si prenumele;
- data si locul nasterii;
- adresa la domiciliu;
- numгrul de telefon la care puteti fi contactat;
- starea civilг, numгrul copiilor. Evitati sг precizati cг sunteti divortat(г) sau in curs de divort. Nu indicati varsta copiilor, iar dacг aveti copii mai mici, nu subliniati cг ati putea avea careva probleme cu regimul zilei de muncг sau alte probleme.

Aceste date se inscriu sub titlul precizat la p.1. Ele se inscriu direct, fiecare din alineat, de la capгtul randului. Pгrtile distincte ale CV-ului nu se numeroteazг (in acest model aceasta se face pentru a putea distinge mai usor principalele aspecte ce trebuie abordate.

Studiile. La acest punct se vor descrie, оn ordine cronologicг inversг, denumirea scolilor absolvite, anul absolvirii, calificarea dobanditг, media de absolvire (dacг considerati cг meritг sг fie mentionatг sau daca se impune). Se mentioneazг si cursurile de calificare, recalificare, perfectionare, specializare, dar numai cele care sоnt direct legate de locul de muncг "tintit" si care pot sг vг mгreascг sansele obtinerii locului de muncг pentru care candidati.
Prezentarea fiecгrei forme de invгtгmоnt se va face din rand nou.

Experienta profesionalг. Cunoscand particularitгtile locului de muncг "tintit", la acest punct se vor enumera in ordine cronologicг (sau dupг importantг) toate locurile de muncг avute anterior, punand accentul pe experienta din domeniul respectiv.
Dacг anterior nu ati mai lucrat оn domeniul respectiv, atunci veti scoate in evidentг calitгtile profesionale si abilitгtile personale, pentru a crea o imagine clarг si potrivitг a personalitгtii dumneavoastrг.

Dacг acesta este primul loc de muncг, atunci veti pune оn valoare abilitгtile personale, energia, dorinta intemeiatг de a lucra in acest domeniu, exemplificatг cu realizгri din perioada scolarг sau studenteascг.

La toate aceste informatii se vor face precizгri referitoare la: perioada de angajare, denumirea firmei/ scolii, meseria/ functia, succese si reusite (in caz de necesitate).

Informatii suplimentare. La acest punct se vor face mentiuni referitoare la nivelul de cunoastere a unei limbi strгine, abillitгtile de explorare a PC, conducerea automobilului, disponibilitatatea de a lucra peste program, disponibilitatea de a face deplasгri in alte localitгti etc.
Tineti minte! Curriculum Vitae pentru angajator este un prim contact cu dvs., de aceea nu se recomandг ca CV sг fie intocmit de cгtre o altг persoanг. Pentru moment se poate atinge scopul dorit - ANGAJAREA, insг timpul poate sг vг aducг si surprize neplгcute - CONCEDIEREA!
SURSA: http://licenta2222.3x.ro/curriculum_vitae.htm

| SparkleFlow a răspuns:

Daca nu ai imprimanta sa il tragi de pe internet, il gasesti la orice xerox sa il cumperi, costa 1leu, si il completezi.