| anonim_4396 a întrebat:

Salutari, m-am inscris la poli acum un an dar nu e de mine, am deja restante si din sesiunea curenta si din sesiunea din iarna si nu-mi place, nu-i de mine. Problema este ca nu stiu ce sa fac altceva, imi plac treburile legate de mecanica, electronica, masini, calculatoare, etc... ma pricep cate putin la toate, am si ceva skilluri in domeniul fotografiei, mai mult pe parte de editare, stiu proiectare 2d si 3d in Autocad, SolidWorks, Catia, la un nivel mediu, problema e ca nu reusesc sa inteleg nimic la facultate, tot ce inseamna calcule si tocit, nu ma reprezinta, nu suport, nu reusesc sa invat nimic, mi se par inutile o groaza de materii.
La laboratoare imi place cand fac practic, ma descurc, totul este perfect, am note foarte bune acolo dar la partea de calcule si unde trebuie sa invat...pauza.
Credeti ca ar fi o idee buna sa ma chinui in continuare cu facultatea? Daca ma las ce pot sa fac? Degeaba stiu x y z daca n-am diploma, multi au probleme sa-si gaseasca job si cu diploma. Help?! Nu am pretentia la un job super bine platit, vreau doar sa nu raman la salariul minim... Vreau sa traiesc o viata decenta, nu-s un om pretentios.
Alta problema ar fi legata de ai mei, intreaga familie, toti, toate neamurile mele au facultate, unii au si cate 2, eu as fi singurul care s-a lasat straight face mi-e foarte jena sa ma las stiind ca ii voi dezamagi pe ai mei. Chiar nu stiu ce sa fac. Urasc facultatea asta dar nu vreau sa-i dezamagesc pe ai mei, de invatat nu pot pentru ca nu pot invata ceva ce detest si nu inteleg, chiar nu pot, oricat as incerca, nu intra nimic. Memo plus si alte prostii nu functioneaza absolut deloc, nu-s de mine mai toate materiile, zici ca ma pregatesc pentru NASA cu o groaza de calcule si nebunii. Mai bine din jumatate de grupa se chinuie si deja un sfert s-a lasat din primul semestru... La bac a fost joaca de copii, l-am luat cu 9.20 la mate si ghici ce, am restanta la mate...
Ce sa fac cu viata mea?
Imi place sa lucrez in programe de editat poze, programe de proiectat 2d/3d, imi place sa conduc pe distante lungi...

Răspuns Câştigător
| Tito97 a răspuns:

Boss si eu vin tot de pe profil tehnologic si eu am colegi de genul, intotdeauna exista o rezolvare. Eu m-am pus bine cu un prof care intelege studentii si aveam un profesor de genul daca faceai de 10, nu te trecea si am apelat la ajutorul lui si chiar la un moment dat l-am si amenintat pe respectivul cu comisia si nu avea de ales happy Ideea este ca trebuie sa mai fii si tare in gura, nu doar sa taci si sa inghiti.
Nu stiu ce sa zic, sfatul meu este sa tratezi situatia barbateste, sa ai o discutie cu parintii tai / prietenii tai mai buni. Poti apela chiar si la un psiholog si trebuie sa gasesti o cale de mijloc.
Ceea ce pot eu sa iti spun este sa nu te mai draumatizezi, nu esti singurul de pe glob care ii se intampla chestia asta. Legat de facultate, fiecare facultatea din Romania este cam de rahat, aia e viata... legat de colegi, putea fi mult mai rau laughing peste tot dai de "din'astia". Stai sa vezi ca eu aveam un coleg foarte foarte mincinos si nici nu aveai ce sa ii faci ca omul avea probleme neuronale si era si masiv si a mai facut si lupte, a fost dat afara din facultate pentru ca baga vrajeli si se certa cu toti profesorii laughing
Faptul ca nu vrei, nu poti, nu stii si toate cele, e problema la tine. Stiu multi prieteni prosti (imi pare rau dar asta e adevarul laughing ) care au terminat profile mult mai grele, ei pot si eu nu pot?
Nu stiu, eu ti-am zis si in primul post, sfatul meu este sa nu renunti. Analizeaza bine situatia. Chiar te face pe tine o facultate?
Decat sa lucrezi la kaufland, eu prefer sa lucrez in birou si sa am o licenta. Indiferent ca voi porni cu un salariu nasol, niciodata nu stii pe unde te duce viata. Stiu de la ai mei cat de mult conteaza un **** de diploma chiar daca ala fara diploma e mult mai destept fata de tine, din pacate asa functioneaza lumea si na... trebuie sa ne adaptam la situatia. Posibil ca viitorul tau sef sa fie mult mai prost ca tine dar aia e happy din cauza asta trebuie sa tragi.

6 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Eu sunt la Calculatoare in anul 2 la Facultatea de Inginerie Electrica si Stiinta Calculatoarelor din cadrul Universitatii Transilvania din Brasov. Iti pot spune ca in anul 1 am facut foarte multa matematica si acum nu mai stiu absolut nimic, am avut si eu 3 restante dar le-am luat din prima in sesiunea de restante. Ideea este ca facultatea din Romania nu prea te ajuta... schimba profilul si incearca sa te axezi pe ceea ce iti place. La calculatoare la mine e un fel de politehnica dar eu fac si software si hardware (adica si programare si electronica). Ma pricep cate putin din fiecare dar parca nici eu nu imi gasesc locul dar rezist si ii dau asa pana la capat. Facultatile din Romania stau foarte prost cu materia si cu profesorii universitari. Inveti chestii care nu o sa iti trebuiasca si o sa le uiti. Deaia unii invata cu o seara inainte, iau examenul si au uitat tot. Asta e facultatea... trebuie sa tragi si sa te obisnuiesti cu ideea ca vei invata chestii care nu o sa le folosesti vreodata.
Ceva de genul mi s-a intamplat si mie, bac-ul l-am luat cu peste 9 si a fost floare la ureche pe langa sesiune...
Acum in anul 2 am iar 3 restante si mai am cateva examene de dat, presimt inca vreo 2 laughing
Ce sa facem... le dai, le iei, termini facultatea si abia atunci ajungi sa faci ceea ce trebuie si sa faci bani din asta.
Daca nu iti place, poate prinzi vreun loc prin diferite programe gen erasmus si inveti 1 an la o facultate din straintate unde te invata ce trebuie si faci si practica.
Cheia este sa nu renunti.
Succes

| Noisestorm a răspuns (pentru Evolution):

Robotica, am nimerit si profesori d-aia blanao ce te tin pana in anul 4 cu restantele sau mai mult doar pentru ca n-au chef sa te treaca, am avut 9 la laborator, prezenta maxima la curs, eram printre preferatii profesorului, tot cu el faceam si lab si curs si la examen i-am facut de 8 si mi-a pus 4, in restanta i-am facut de 9 si mi-a pus tot 4 el spunand ca indiferent cat iei face media cu laboratorul si mai aveam si 2 puncte de bonificatie din cauza activitatii la laborator si prezentei la curs... Unul din profii cu cei mai multi restantieri, electro...
Cum se face ca fix eu i-am nimerit pe profii cu cei mai multi restantieri din toata facultatea, nu stiu, pe langa faptul ca nu-mi place deloc ce fac, singurele materii ce-mi plac fiind cele de desen tehnic, proiectare 2d 3d si cam atat, de electro m-am scarbit din cauza profului...
Nu vreau sa ma las dar ma obliga situatia, detest profilul asta, nu suport materiile, unii reusesc, eu nu, nu-s facut pentru asta... Ce sa fac? Cum? Stau si invat dar nu intra nimic, nu ma pot concentra, oricat as incerca, nu reusesc, chiar nu reusesc, mi-am pierdut absolut tot interesul si cheful.
Sa nu mai zic ca am dat de niste colegi super naspa, nimeni nu are chef sa ajute, degeaba avem grupuri ca intreaba unu ceva si nimeni nimic, abia cand deja e prea tarziu in bataie de joc raspund, n-ai cu cine, survival of the fittest, problema e ca nu indeplinesc cerintele pentru a 'supravietui', celelalte materii la care am trecut am trecut la limita limitei... Chiar nu stiu ce sa fac cu facultatea, probabil cea mai proasta alegere a vietii mele, sa vin la profilul asta... Aia din anul 4 ii vad ca au ramas o tremie din cati au fost in anul 1, daca abia ma descurc in anul 1 crezi ca ajung sa termin facultatea prea curand?
La robotica faci mate, programare ( eu vin de la profil tehnologic, ca sa te descurci la profilu asta trebuie sa ai o combinatie intre mate info si tehnologic, aia de la mate info sunt praf la materiile de profil, eu impreuna cu aia de la tehnologic suntem praf la mate, calcule si programare care o sa facem la greu pentru ca de, robotica= toata harababura, mecanica, electronica, programare, automatizari si alte nebunii.
Din toata inima o zic, urasc facultatea asta!
Unii se descurca fara nicio problema, iau bursa, nu se streseaza, nimic, eu nu reusesc, nu vreau, nu pot, nu stiu, nu pot invata asa ceva, nu pot, chiar nu reusesc...

| Tito97 a răspuns (pentru Noisestorm):

Boss si eu vin tot de pe profil tehnologic si eu am colegi de genul, intotdeauna exista o rezolvare. Eu m-am pus bine cu un prof care intelege studentii si aveam un profesor de genul daca faceai de 10, nu te trecea si am apelat la ajutorul lui si chiar la un moment dat l-am si amenintat pe respectivul cu comisia si nu avea de ales happy Ideea este ca trebuie sa mai fii si tare in gura, nu doar sa taci si sa inghiti.
Nu stiu ce sa zic, sfatul meu este sa tratezi situatia barbateste, sa ai o discutie cu parintii tai / prietenii tai mai buni. Poti apela chiar si la un psiholog si trebuie sa gasesti o cale de mijloc.
Ceea ce pot eu sa iti spun este sa nu te mai draumatizezi, nu esti singurul de pe glob care ii se intampla chestia asta. Legat de facultate, fiecare facultatea din Romania este cam de rahat, aia e viata... legat de colegi, putea fi mult mai rau laughing peste tot dai de "din'astia". Stai sa vezi ca eu aveam un coleg foarte foarte mincinos si nici nu aveai ce sa ii faci ca omul avea probleme neuronale si era si masiv si a mai facut si lupte, a fost dat afara din facultate pentru ca baga vrajeli si se certa cu toti profesorii laughing
Faptul ca nu vrei, nu poti, nu stii si toate cele, e problema la tine. Stiu multi prieteni prosti (imi pare rau dar asta e adevarul laughing ) care au terminat profile mult mai grele, ei pot si eu nu pot?
Nu stiu, eu ti-am zis si in primul post, sfatul meu este sa nu renunti. Analizeaza bine situatia. Chiar te face pe tine o facultate?
Decat sa lucrezi la kaufland, eu prefer sa lucrez in birou si sa am o licenta. Indiferent ca voi porni cu un salariu nasol, niciodata nu stii pe unde te duce viata. Stiu de la ai mei cat de mult conteaza un **** de diploma chiar daca ala fara diploma e mult mai destept fata de tine, din pacate asa functioneaza lumea si na... trebuie sa ne adaptam la situatia. Posibil ca viitorul tau sef sa fie mult mai prost ca tine dar aia e happy din cauza asta trebuie sa tragi.

| Violleta2022 a răspuns:

Baiete draga, nu este obligatoriu sa faci faculatate, ca nu vine cu post de lucru asigurat. Si apoi, sa o faci de gura lumii, cred ca este cea mai mare prostie posibila.
Cauta-ti ceva de munca, fa o posliceala mai bine si lasa facultatea celor dornici de afirmare, ca oricum jumatate din ei nu vor putea profesa, din lipsa de locuri de munca.
Fa-te ce vrei, ca-i viitorul tau nu al alora tai!
Esti major si ai acest drept si putere, sa le spui ca nu este ceea ce-ti doresti sa faci si nu au nici un drept ca ei sa hotarasca pentru tine.

| Tito97 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mă *** pe mine de râs când aud atâta naivitate, auzi cică las-o pentru cei ce vor să se afirme, open your frickin eyes, după absolvire 3 din 10 își găsesc loc de muncă, în special în domenii ce nu țin de diploma obținută. Mă mai *** a doua oară pe mine de râs când încă văd că tinerii mai cred că realizează cv deosebit că absolvă o facultate. Și mă mai *** o ultimă oară pe mine de râs când îi văd în final că dau piept cu realitatea și se trezesc toți într-o depresie din aia cronică.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tito97):

Tie am sa-ti dau un singur sfat: nu mai deschide gura, ca-ti intra deja in gura, dupa cat te-ai c... mai sus.

| Tito97 a răspuns (pentru Violleta2022):

Fii sigură că-s surd la astfel de sfaturi. Cel puțin de la oameni fără experiență, cu credințe și convingeri de viață ridicole. Hai baftă