| dvdfirstboy a întrebat:

Scriu o carte si vreau sa stiu cum si daca am cum sa o public daca sunt minor.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca o poti publica, nu are mare importanta varsta, vei fi asistat de un parinte.
Ai 2 posibilitati:
1.Trimiti manuscrisul la edituri de gen si, daca va placea uneia, o sa o publice, vei incheia un contract si vei primi ceva bani. Editura se va ocupa si cu vanzarea cartii.
2.O publici pe cheltuiala proprie, incheind un contract cu o tipografie.
Tiparirea cartii costa in functie de numarul de pagini si de exemplare, poti afla exact cat te-ar costa de la o tipografie care tipareste carti.

| dvdfirstboy explică (pentru Ioandelasal):

Pot sa trimit manuscrisul in format digital sau trebuie neaparat scris de mana sau la o masina de scris?

| Ioandelasal a răspuns (pentru dvdfirstboy):

Depinde cum solicita editura, ia legatura telefonic cu editura la care te gandesti sa trimiti.

5 răspunsuri:
| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Da poti, bani sa ai.

| dvdfirstboy explică (pentru Năstasă_Iulian_1993):

Cam cati daca ai idee si unde ar trebui sa merg?

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns (pentru dvdfirstboy):

La o tipografie, nu stiu cat ar costa.