| anonim_4396 a întrebat:

Se merita sa dau categoriile C+E si sa devin pe sofer pe TIR?
Vreau sa mentinez ca iubesc soferia si in alte domenii nu ma regasesc.

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

În principiu orice skill îl poți obține e mai bine să îl ai decât să nu-l ai.

Merită să fii șofer de TIR? Bineînțeles! Mai ales că s-ar putea să câștigi mult mai mult decât un constructor și să nu muncești atât de greu ca un astlfe de constructor.

De asemenea, chiar dacă mai încolo ai să găsești un domeniu în care te regăsești, și acela ar putea să fie să zicem: contabil, sau ce ar fi, poate ai să faci o pauză că nu-ți găsești ceva de lucru timp de 6 luni și poate ca șofer de tir iar să obții stabilitatea financiară necesară.

Deci pot să zic numai: DA, în fapt merită mai ales că mai încolo s-ar putea să fie mult mai greu să îl obții... când poate ai să ai 2 copii, un serviciu prost plătit și o viață de familie...

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca este profesiaa pe care ti-o doresti, de ce crezi ca nu s-ar merita sa iti iei permisul pentru toate?
Cu cat mai multe categorii, cu atat mai bine, ca-ti da sansa sa ai variante de munca, nu?
Bafta la examen!

| Alexul99 a răspuns:

Evident ca se meritia, unde castigi tu 2000 de euro pe luna? la sudat pe Italia? nici acolo, si efortul este minim, viata pe camion este frumoasa, calatoresti prin toata europa, ajungi sa vizitezi locuri in care nu credeai ca o sa ajungi vreo data, iti faci prieteni soferi pe parcari.
Desigur, daca muncesti pe comunitate sunt cateva dezavantaje ..cum ar fi ca mai mereu esti plecat de acasa.dar sa luam partea buna, daca ai fi plecat din tara cu alt loc de munca probabil ca nu ai putea sa vii atat de des inapoi in tara (odata la 2-3 luni)
Eu sincer abia astept sa fac 21 de ani(ca sa pot obtine C+E), nu ma vad facand altceva in viata asta. Si nu pentru ca nu as fi capabil de altceva, dar este singura meserie care imi place cu adevarat. O sa ai o placere cand o sa iti gatesti romaneste la roata masinii, vezi ce zic? greu, dar placut.

| andreeahtml a răspuns:

Îți spun din experiența că Merită sa devii șofer pe tir. Călătorești in toată lumea, pauzele sunt destul de dese, salariul foarte motivant cu cat experiența este mai mare ( poți câștiga și 3000 de euro pe luna după câțiva ani). Cunoști persoane noi, cunoști locuri noi, vara este minunat când ajungi la mare. Acum sunt și dezavantaje. daca ai copii vei sta departe de ei. și na. Dar dacă ești tânăr și fără obligații este un job ideal sa pornești in viața din punct de vedere financiar

| Vertic_Sergiu_1996 a răspuns:

Salut, da, daca iubești sa conduci/mergi la drum lung/asfaltul de pe drumurile europene merita. Dar gândește-te la un lucru: o mare parte din an esti plecat. In străinătate sau in țara, tot plecat esti. Este un risc pe care ți-l asumi, sa fii șofer pe tir nu e usor, trebuie sa ai un anume talent pentru a face asa ceva, dar totusi. sa zicem ca esti 6 luni acasa, cu nevasta, dar in celelalte luni esti departe de ea, nu stii ce face, si sa trăiești cu stresul ca unu iti f*** nevasta cat esti plecat sa muncești... e greu.
Dar într-adevăr, se câștiga bine (mai ales daca esti bun si iti place), vizitezi lumea, locuri noi, oameni noi, plus ca in timpul de pauza iti poti găsi de lucru (ceva usor, gen, cum am vazut mai sus, taximetrist). Ideea este sa te gândești bine la ceea ce ți-am spus, pentru ca șofer poti fi pana la bătrânețe, dar trebuie sa ai acel ceva.
Analizează si părțile bune, dar si pe cele rele. Automat o sa fii nevoit sa trăiești într-un mediu străin, sa stai pe un scaun 8-9 ore, sa faci aceleași drumuri monotone, oboseala, cafele, șoferi idioți, sa dormi pe la moteluri sau in cabina, sa mănânci meniul zilei etc.
Bineinteles, o sa ai anumite beneficii, unele chiar serioase, dar o sa fii privit de oameni ca un tirist, unu' care nu stie sa facă altceva decat sa conducă.
Meseria este una foarte frumoasa dpdv al soferiei, dar trebuie sa te gândești bine.

Sper ca ți-am fost de folos si ca te-am ajutat cat de cat! funda?

| donarcostica a răspuns:

Stai cu B si fa-te taximetrist. E misto (y). Te duci la plan 100 lei pe zi si rest ce faci e al tau. iei o masina noua faci bani frumosi. Mai ales ca iti place sa conduci combini placutu cu munca. Dar e mai banos sa te faci sofer de TIR.

| Lory29 a răspuns:

Da, merita, dar pe Comunitate.