| MamaligaCuCarnatzy a întrebat:

Se merita sa dau la poli daca merg pe o sectie medie?
Salut TPU! Ma tot gandesc pe ce facultate as putea sa merg.Ma gandeam acum ceva timp la ASE dar nu sunt sigur daca ma ajuta asa mult.Asa ca m-am gandit la politehnica.Nu sunt bun la fizica si nici nu sunt un tip foarte tehnic dar, daca chiar vreau cred ca as putea sa invat fizica si sa imi dezvolu spiritul tehnic.Totusi, chestia e ca, oricat de mult as invata nu cred ca o sa iau mai mult de 8, 75 in bac sau in examenul de la ei.Iar din cate stiu, ca sa iesi din poli foarte bine trebuie sa faci o sectie de top. Daca ar fi sa fac automatica sau ceva da, s-ar merita, mi-ar asigura viitorul...dar daca e sa fac o sectie de 8, 5 (nivelul meu), nu stiu cat de mult m-ar ajuta la cariera-ma gandesc doar la mama si unchiul meu, care au fost in situatia mea si au terminat o sectie medie din politehnica.Niciunul n-a lucrat in domeniu si nu au ajuns pe joburi foarte inalte.Si mai cunosc si alte persoane in aceiasi situatie.Deci, voi ce credeti?
SE MERITA SA FACI POLITEHNICA DACA FACI O SECTIE MEDIE? O SA AI VIITORUL ASIGURAT CHIAR DACA FACI O SECTIE UNDE SE INTRA SUB 9? Multumesc, anticipat

1 răspuns:
| NOC a răspuns:

Uita-te si la Universitate, Mate-Info, au bagat sectie de CTI de unde iesi inginer. Admitere matematica si fizica / programare, in functie de optiuni.

In rest, depinde ce vrei sa faci. Daca e IT, facultatea nu are atat de multa greutate pe cat se crede, poti invata destule si pe cont propriu.