| MariusDumitru53 a întrebat:

Merita sa renunt la Liceul Militar?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sincer? Si numai faptul ca scrii "Se merita" in loc de "merita" dovedeste ca nu stii prea multa carte. Militarii trebuie sa fie oameni bine pregatiti. Cat despre renuntare, trebuie sa stii ca parintii tai vor avea de platit perioada de scolarizare si alte cheltuieli.

| MariusDumitru53 explică (pentru Salontanul):

Sunt in anul 1 si inca nu a trecut perioada in care pleci fara sa platesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merita.

| Blastphemy a răspuns:

Dacă tu crezi că ai altceva mai bun de făcut...

| gaby0512 a răspuns:

Nu merita

| MiyukiChan a răspuns:

Nu conteaza ce liceu faci pana la urma... Daca vrei o cariera militara poti merge dupa la academia de politite..Liceul militar nu merita din punctul meu de vedere.

| Salontanul a răspuns (pentru MiyukiChan):

Corect! Eu am intrat in armata fara liceu, doar cu academia si-mi pare bine. Cei cu liceul si-au pierdut copilaria aiurea. Tot ca mine au ajuns.

| CosminGFX5 a răspuns:

Marius nu stiu ce sa zic. Eu as zice sa continui cu liceul, poti iesi politist, jandarm etc. si ii o meserie profitabila. Dar nu noi decidem ce sa faci tu. Ci tu decizi daca tu vrei sa renunti la liceul militar ii problema ta. Te salut cu respect.

| Salontanul a răspuns (pentru CosminGFX5):

Ai glume in program? Colegiile militare (nu "liceu") apartin de M.Ap.N. Ce legatura au cu Ministerul de Interne?

| UpS1 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, treaba asta ii subiectiva. Unii zic nu fiindcă nu prefera cariera asta, iar alții te îndruma sa continui din diverse motive. Liceele militare chiar sunt bune pentru cei care știu ce își doresc si fac chestia asta din placere. Dacă nu îți place, îți propun sa nu continui deoarece vei avea de suferit mai târziu in cazul in care simti ca meseria asta nu-i pentru tine. Spre fericirea ta, deciziile îți aparțin si nu esti obligat sa mergi pe aceasta ramura. Dar fii atent, dacă pleci nu înseamnă ca ai scăpat de problemele pe care un liceu militar ti le Creează, cei care pleacă de Aici fiindcă e greu sunt niște lași si niciodată nu vor fi multumiți de ceea ce se întâmpla in jur. Important ii sa faci ceea ce îți place.
Spre fericirea noastră
Si eu ma aflu intr-un liceu militar, chiar in primul an si sunt indecis in legătura cu asta. Sincer sa fiu, nu îmi place aici si chiar am de gând sa renunt deoarece am realizat ca asta nu-i locul meu si nu ma simt bine aici, practic, nu îmi place. Motivul pentru care am ajuns aici a pornit de la ideea " voi avea o viața mai buna " laughing) ei bine, asta nu înseamnă ca am greșit, chiar este o viața buna pentru cei care prefera cariera militară.
In prezent, chiar sunt hotărât sa renunt după ce am tras mai multe concluzii si nu mi s-a luat in vedere punctul de exprimare. Chiar am fost încurajat de către ei sa renunt după ce le-am spus cadrelor militare ca eu nu sunt de acord cu faptul ca acestia nu ma lasa sa fac un sport de contact. nefiind obligat sa ramân aici, nu îmi permit sa ma adaptez regimului comunist.
Si acum concluzia, un liceu militar merita dacă îți place ceea ce faci, dacă nu, nu mai astepta sa te adaptezi, realitatea are o problema. Bafta