| MyWorld a întrebat:

Se poate face facultatea de medicina (in Iasi) fara sa iti platesti examenele sau sa ai pile? Adica daca poti sa iei note pe ce inveti tu (fie si nota de trecere, macar), nu ma refer la partea in care esti frustrat de nu mai poti, ptc unii cu bani/pile iau 10, iar tu inveti in continuare.

4 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Buna,
Eu vreau la medicina la Iasi, si sunt din IAsi, deci stiu foarte multe despre facultate.
E cea mai buna facultate din tara, privind medicina, alaturi de cea din Bucuresti.
Stiu sigur ca nu se trece cu spaga(am un prieten anul 5 si o prietena anul 3, plus unul care e anul intai) si ca e foarte greu, foarte multi renunta.
Numai bine!
daca mai ai intrebari contacteaza-ma!

| MyWorld explică (pentru MadRaven):

Nu prea am intrebari, ptc si eu ma cam interesez de vreun an si am aflat cam tot ce se poate, dar nu de la studenti sau absolventi. vreau sa dau la aceasta facultate si nu ma deranjeaza partea cu invatatul si nici programul urat sau lucrurile de tipul, pentru ca asta este ceea ce vreau. dar, auzind pe diverse forumuri ca sunt profi care nu te trec pana nu platesti sau pana nu ajungi la reexaminarile care se platesc si ele, parca imi dispare cheful. nu pentru ca nu am bani ( nu am o situatie financiara grozava, dar m-as descurca sa fac rost de bani ( in mod legal ) ), dar mi se pare cam frustrant sa stii ca inveti degeaba, eventual la o materie de 2 lei. cred ca m-as descurca cu frustrarile, desi sunt destul de multe, dupa spusele actualilor studenti.

| MadRaven a răspuns (pentru MyWorld):

Din ce am aflat eu, prietenii mei cel puţin nu au, nu e un asemenea prof la medicină, poate o fi dar nu au picat la el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate la orice facultate. Dar nu te limita numai la nota de trecere pentru ca orice profesor iti poate gasi un raspuns gresit si sa-ti scada nota. Trebuie sa tragi tare daca vrei sa treci cu bine.