| Emmy125 a întrebat:

Site cineva ceva de firma Artiflex hr din Arad?
Am vrea sa plecăm, eu si prietenul meu la o fabrica de vinuri in Germania.
Dar sună prea bine sa fie adevarat. 1500 de euro +cazare si masa gratuite.
În plus, cer în avans 550 de lei pentru care ne dă bilete de autocar.
Stiti ceva de ei? E teapa? Sa nu dăm banii si pana la Arad si cei 550.

Răspuns Câştigător
| aj3k16lm a răspuns:

Niciodata sa nu dai bani in avans, pana nu ai o hartie la mana. Si de obicei, o firma de angajari dispune de un site si numar de telefon. Ia in calcul informatiile ce ti se ofera, deoarece daca este vorba de inselatorie, acestia vor incerca sa isi pastreze anonimatul. Nici macar nu am auzit de firma respectiva pana acum, insa 1500 euro, crede-ma, nu e un salariu atat de atractiv precum pare. Deoarece Germania are un venit minim destul de ridicat, insa are si preturile pe masura. Un sfert ori jumatate din banii tai se vor duce pe tigari, asa ca nu trebuie sa iti faci probleme. Incearca sa nu mai pleci pe incredere, pentru ca sunt deja prea multe cazuri in care persoanele au ramas izolate in strainatate, datorita neglijentei.

| Emmy125 explică (pentru aj3k16lm):

De tigari nu e problema pentru ca nu fumam. Dar ce ai zis în legătură cu site-ul asa ma gândeam si eu. Când întrebam cum se numeste firma ei zic sediul pentru ocuparea forțelor de munca in strainatate. Numele acesta de firma l-am aflat după ce am cautat sediul după adresa data de ei. Ceva e putred la mijloc oricum. Am intrebat si firma de vinuri de acolo cum se numeste si nu au vrut sa zică.