| anonim_4396 a întrebat:

Sora mea este la Facultatea de Medicina, dar nu ii place.Este anul 4. Părinții mei nu o lasa sa dea la Farmacie(unde i-ar plăcea).O vad mereu nefericita și nu are curajul sa ia o decizie. Părinții mei ii tot spun ca au dat bani și chestii. Ea a încercat din anul 1 sa le zică. Mereu când încearcă tipa la ea.Ce sa faca? Este prea trista. Merita sa continue dacă pe ei nu ii place?

34 răspunsuri:
| Cipri2862 a răspuns:

Io zic ca ar trebui sa puna picioru in prag sa decida ce vrea sa faca, sa le zica frumos parintilor ca ea nu voia la medicina si voia la farmacie si daca nu vor accepta va avea un loc de munca oribil va fi o doctorita (nu stiu specializare) de duzina cara nu va fi cea mai buna in domeniul ei, o sa stea toata ziua suparata pentru ca are un loc de munca oribil si nu isi va mai suporta nici parinti. Deci parerea mea ii ca trebuie sa aleaga EA ce vrea sa faca, da stiu ii naspa dupa 4 ani sa o ia iar de la 0, dar va fi mai bine decat sa stea o viata intreaga intr-o meserie care nu o pasioneaza. Sper ca te-am ajutat.

| Anonimul303 a răspuns:

Depinde de părinți. E greu sa schimbi părerea părinților, mai ales cei care sunt stricți si impunători. Daca este anul 4 efectiv da cu bata in balta si face mai prost decât si-a propus. Mai are presupun 2 ani, dupa daca nu ii convine alegerea făcută poate sa se reprofileze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Anonimul303):

O vad obosita și nefericita. Inițial ea intrase și la fără taxa la Farmacie. Ai mei nu vrut. Ea a rămas cu gândul acolo. Nu as vrea sa o vad in depresie.

| doctorandus a răspuns:

Vezi că studenții la medicină au cel mai mare număr de sinucideri reușite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

As vrea sa ii conving pe ai mei ca banii nu sunt așa importanți.De ce sa se chinuie la cu taxa când poate sa fie foarte buna la fără taxa. Încep sa spună ca "ceilalți colegi nu renunta și ca ea de ce nu poate".Nu a reușit sa se integreze in mediu acela.Nu știe ce sa faca.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este problema ta sa intrebi pentru ea, ca-i mult mai mare ca tine si este capabilsa sa ia singura decizii de viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Încerc sa o ajut.Pana la urma este sora mea.Nu pot sa o vad așa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum crezi tu ca o poti ajuta pe sora ta, cand tu insati esti copil incapabil sadiscerni binele de rau sau sa judeci o anumita situatia, iar sora ta este femeie matura, la probabil 22-23 de ani cu 4 ani de facultate, in carca?
De ce nu te preocupa propria ta situatie si te interseaza viata altora, fie ei si sora sau fratele tau?
este extrem de important sa nu intervii in viata sau cariera membrilor familiei, ca le poti afce rau si atunci ajung sa regrete toata viata, decii pe care tu i-ai influentat negativ si le-ai distrus cariera si viitorul.
Nimeni, dar absolut nimenu nu are dreptul sa-si bage viata in decizile sorei tale, ca-i suficient de mare si matura, ca sa fie capabila sa-si decida singura cariera si viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Eu nu ma bag peste ea.Decizia ii aparține. Eu am vrut sa o încurajez sa faca ce simte și sa nu ii mai fie frica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Dar nici nu pot sa stau sa ma uit la ea cum intra in depresie. Încerc sa ii explic ca frica fata de părinți nu este buna. Dacă ea vrea sa faca ceva sa o faca fără sa se gândească la ce zic ceilalți.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar trebuie s ate preocupe viata ta, nu a altora, ca nu esti tu maica-sa sa ai de spus ceva.
ia-ti d emunca, sau pune mana si invata, ca tu ai destule probleme de rezolvat in viata, nefiind tu insati capabila sa faci ceva.
Nu te mai preocupa de adultii din familie, ca este STRICT problema lor personala, nu a unui copil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Pot sa ajung și eu in situația ei.Și mi-ar plăcea ca fratele meu sau sora mea sa ma ajute cu moralul, sa nu fiu singura.Nu mi-ar plăcea sa trăiesc cu frica asta(ca sunt singura).

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci ia de invata din viata ei si abtine-te sa dai sfaturi inutile sora-tii, ca-i pot face rau in viata si-i pot distruge cariera si viata!
Dupa cum vad tot dai inainte cu sfaturile si bagatul in viata sora-tii, deci total incapabila sa intelegi ca NU ai voie sa faci acest lcur, ca nu-i viata ta si nu ai voie sa intervii in viata nimanui!

Un copilas ca tine ar trebui sa invete sa-si tina gurita si sa asculte de parinti, ca sora-ta are parinti si are propriul creier sa judece singura, pentru ea!

| cherokeedoo a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu crezi ca din cauza la mentalitatea asta de a indoctrina tinerii la sora ei îi este frica sa vorbeasca adevarul despre ce simte cu parintii?
Intro familie toti membri ar trebui sa se exprime liber si sa se ajute intre iei orice ar fi si ori care ar fi varsta lor.

De ce acuzati fetita asta care vrea sa isi ajute sora si o faceti sa creada ca ceea ce face este gresit? Este chiar de apreciat faptul ca vrea sa ajute si toti copiii ar trebui sa faca asta.

Si daca inveti sa iti tii gura, cum inveti sa te exprimi in societate?

Sa stii ca faptul ca cineva isi da opinia nu inseamna ca da sfaturi sau ca isi impune felul de a gandi. O idee plus o idee fac trei idei! Deci este chiar foarte util sa ai opinia la mai multe persoane in viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Singurul lucru pe care i l am zis a fost sa faca ce simte și sa nu ii fie frica de nimic.Nu m-am băgat in viața ei.Nu am luat decizii pentru ea. Acum dacă părinții ne obliga ceva trebuie sa tăcem și sa ii ascultam? Asta înseamnă ca o sa trăim in minciuna toată viața. Dacă ea vine la mine sa vorbească, eu ce trebuie sa fac? Sa stau sa ma uit la ea? Sa vad cum se distruge? Fiecare om are nevoie de putina încurajare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Viata si cariera sora-tii este doar problema ei, nu a ta!

vezi-ti de scoala si viata ta si asculta de parinti, ca de atat ai tu nevoie acum!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru cherokeedoo):

Încerc sa găsesc o cale sa ajut, sa o încurajez.Decizia normal ca este a ei.A stat prea mulți ani și nu și a exprimat sentimentele. La 22 de ani nu este un om foarte matur. Oricare ar fi consecințele fericirea ei este cea mai importantă. Asta am încercat sa explic.

| cherokeedoo a răspuns:

Eu zic ca cel mai bine ar fi sa se duca la farmacie fara sa le spuna parintilor. Ar putea sa le spuna doar dupa ce a fost acceptata de exemplu, si asa ar vedea si ei ca asta o face cea mai fericita.

In plus, poti sa o sustii atunci cand vrea sa le spuna parintilor si poate daca le spui tu ar ajutao. Poate si sa vorbeasca separat cu fiecare din parinti ca de obicei cand vorbesti cu 2 in acelasi timp reactia lor este mai puternica. De exemplu, daca stii ca este mai usor sa discuti cu mama voastea, incepe prin a vorbi cu ea prima, si dupa vorbiti cu tatal vostru.

Nu stiu cand trebuie sa termine ce studiaza acum, dar poate ca ar fi bine sa termine ce face daca nu mai e mult si dupa sa mearga la farmacie. Asa parintii sunt fericiti ca a terminat studiile in ce vroiau ei si ea e fericita ca se duce sa faca ce vrea ea. In plus cu mai multe diplome in buzunar isi deschide mai multe usi in viata.

Nu stiu exact cum o poti ajuta ca nu va cunosc dar poate doar daca o asculti cand iti zice ce nu îi place ar fi util ca sa nu se simta singura. Este important sa ai pe cine sa te bazezi in viata deci daca va sustineti este ideal.

Iar pe de alta parte, stiu ca este trist spus asa, dar cand parintii vostrii or sa moara, o sa va alegeti cu meserii care leati facut de dragul lor si toata viata o sa suferiti. Asa ca, mai bine suferiti acum pentru ca la parinti nu le place ce studiati, decat toata viata pe urma. Incearca sa va ganditi mereu un pas inainte si vedeti si de ce nu le convine la parintii vostrii sa mearga la farmacie. Cateodata se intampla ca parintii sa vrea ca copiii lor sa realizeze ceea ce ei siau dorit si nu au reusit. Poate ca pana la urma nu va vor raul dar nu inteleg ca ce este bine pentru ei, nu e neaparat bine pentru voi. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Sa ascult de ei chiar dacă îmi compromit sufletul. Adică sa nu am opinii, sa ii ascult milimetric fără sa gândesc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, la varsta ta, da, trebuie sa asculti dumnezesieste de parintii tai, ca sunt cei care ti-au dat viata si care iti vor numai binele, chiar daca tu esti acum mult prea micuta si nu intelegi acest lucru.
Tocmai de aceea si Legea este de partea lor, pana implinesti 18 ani, ca la anisorii vostrii, sunteti incapabili mental sa judecati corect ceva.

| Violleta2022 a răspuns (pentru cherokeedoo):

Constat ca tu ai doar 14 anisori din declaratiile tale pe acest forum si habar nu ai ce vorbesti!
Cum nu te-ai obosit sa-ti declari sexul si ti-ai ales un nickname neutru, deduc ca esti baiat.

Pune mana baiete si invata si lasa sfaturile pe care le dam aici, noi adultii, ca esti mult prea mica ca sa stii ce vorbesti si bati campii.

| cherokeedoo a răspuns (pentru Violleta2022):

Ok stai sa iti explic ceva de baza de clasa 1:
M-am nascut in 2002 si acum suntem in 2023. Deci ca sa aflii varsta mea faci: 2023-2002=21 de ani. (Acum am 20 ca inca nu a fost ziua mea). Nu stiu cum ai ajuns tu la 14 ani dar ma rog, fiecare cu matematica lui.

Dupa asta, nu inteleg de ce imi spui ca sunt baiat… adica am sani, vagin, menstruatii… eu credeam ca asta este la femei deci nu inteleg de ce imi spui « pune mana baiete »…

Si mai exact, poti sa explici de ce bat campii?

| Violleta2022 a răspuns (pentru cherokeedoo):

Din ce ai declarat chiar tu aici:
"în 8 Ianuarie | cherokeedoo a întrebat:
Salut!

Am niste intrebari financiare:
1. Ce fac romanii cu bani pe care îi castiga?
2. Ce joburi poti face de la 14 ani? "

| cherokeedoo a răspuns (pentru Violleta2022):

Am intrebat ce se poate face la 14 ani. Unde afirm ca am 14 ani?
Puteam sa intreb ce se face la pensie. Nu inseamna ca sunt la pensie…

| Kasiii2345 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acest mesaj este pentru doamna Violleta22, care pe mine mă ignoră deoarece nu îi convine când oamenii au altă părere și o contrazic, nu îi pot răspunde dânsei.

"Deci sunteți atât de rea și comunistă, ne judecați pe noi, dar nu vă vedeți gunoiul din curte. Nu vă e rușine puțin? Cum să crească un copil fără dreptul la o opinie sau la o decizie?
Un copil, părerea mea, trebuie lăsat să de cu,"capul de sus", ' ca să-l vadă pe cel de jos, să învețe să fie asumat și să învețe din greșeli. Altfel o să ajunsă să iasă în lume și nu o să fie în stare de nimic, pentru că nu a fost lăsat să se învețe să se descurce singur, nu o să știe să ia decizii în viața și o să fie nesigur pe el, pentru că mereu au fost mami cu tati și au făcut ce au zis ei. Dacă are 22 de ani, credeți că are mentalitate de 50? Vârstă matură, auziți la dvs, de-abia a început viața cum trebuie.
Nu vă e rușine puțin să judecați, să aruncați cu ură, să răspundeți numai în scârbă?"

| Kasiii2345 a răspuns (pentru cherokeedoo):

Ar fi ok să nu mai iei în seamă, dânsa știe doar să arunce cu venin și idei comuniste, de parcă am fi încă în 1989.

| Kasiii2345 a răspuns (pentru cherokeedoo):

Așa am avut o prietena care a cerut un sfat tot aici, pentru a se la 22 de ani îi e frică de evoluție, își tot căuta loc de muncă și când ajungea în punctul ăla se panica și dădea înapoi, nu pentru că nu voia să muncească, acasă muncește foarte mult, ci pentru că pur și simplu îi era frică, la fel și ei toată viața i-au spus părinți ce să facă și normal când tot timpul ți se spune ce să faci nu ești capabil să iei propriile decizii și dai în anxietate, iar dânsa a început să o facă putoare și leneșă, că îi place să stea doar acasă. Cea ce nu a știut dânsa, e că veninul ăsta pe care îl aruncă, pe alții chiar îi deprimă, prietena mea chiar s-a simțit prost după asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Kasiii2345):

Cred ca dacă își urmează visul o sa fie bine.Nu este târziu la 23 de ani. Ai mei ii tot zic ca au plătit taxa atâția ani și ca este de neiertat dacă face asta.Ea vrea doar sa fie liberă sa aleagă ea. Poate învață mai bine.

| madalinaunf1 a răspuns:

Hello scumpa! happy
Imi pare rau pentru situatia in care se afla sora ta. Si se vede ca tii mult la ea si ca esti un copil empatic. Din pacate cred ca si tu cunosti multi alti oamenii in situatii asemanatoare: sa urmeze facultatile decise de parinti.

In capul meu de om care nu a ascultat niciodata de parinti, pentru ca viitorul meu e strict problema mea, nu pot sa iti spun decat ca o astfel de situatie nu o sa se termine bine niciodata. Parintii vostri o sa aiba controlul asupra surorii tale doar pana cand ei o sa ii stea in gat. Din momentul in care o sa se vada femeie pe picioarele ei, nu e exclus sa taie toate legaturile cu ei, cum am vazut in multe cazuri.

Uneori trebuie sa iti mai provoci parintii! Altfel nu o sa iasa din loop-ul comunist in care "eu te-am facut, eu te omor". Nu o sa le pice bine, dar de ce trebuie sa le pice totul bine?

Si sa invoci motivul toxic cum ca "am cheltuit bani pe fundul tau" e o tactica de manipulare atat de comuna. She's not dropping out ffs, fata vrea doar sa nu isi urasca viata in fiecare dimineata cand se trezeste sa mearga la munca.

Parintii trebuie sa inteleaga ca ei si-au trait viata si acum e randul nostru sa o traim pe a noastra. Imi dau seama ca sora ta e ascultatoare si imi mai dau seama ca parintii vostri sunt norocosi ca ea vrea doar la farmacie- care e o tranzitie mult mai lina de la medicina, decat daca v-ar veni fata acasa intr-o zi sa spuna ca vrea la arte!

Si pentru ca sora ta trece prin asta, e posibil ca acelasi tratament toxic sa il primesti si tu pe viitor. Cum sa tai aripile propriului copil?

| CleanHeart a răspuns:

Mai bine să facă ce ii place ei că fără pasiune e greu sa realizezi ceva
Sunt multe cazuri când s.au terminat facultăți de avocatura etc și au decis să înceapă alta pentru că au vazut că nu asta e domeniu lor