| anonim_4396 a întrebat:

Stiati ca in unele state din SUA, la interviurile de angajare, candidatii negri pornesc cu un avantaj de 10 puncte fata de ceilalti? Vi se pare normal? De ce?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

O vreme acest tip de masuri s-a numit"discriminare pozitiva". Acum se numesc " masuri afirmative". Nu e vorba de persoanele de culoare din state si doar atat. Uita-te la locurile gratuite si garantate oferite rromilor la noi in tara. In cazul unor popoare/ rase/ comunitati/ grupuri care au fost asuprite multa vreme in istorie, s-a considerat ca stima pentru identitatea de sine a scazut foarte mult si ca este nevoie de niste masuri care sa le afirme aceasta identitate, adica sa ii incurajeze sa isi "depaseasca conditia". De exemplu, in familiile rrome de la noi, deseori conditiile materiale sunt slabe, familiile sunt dezorganizate, mediul social e nefavorabil. Si atunci, copiilor rromi li se ofera niste locuri fara examen in licee si universitati, pentru a-i incuraja sa ramana in scoala si sa isi valorifice potentialul.

6 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

In ultimele decenii, ca o recompensa reparatorie a anilor de restrictionare a drepturilor, a aparut tendinta de a acorda minoritatilor de orice fel mai multe drepturi. Uneori se abuzeaza, dupa parerea mea.Si cand spun asta ma gandesc la paradele desuchiate ale homosexualilor si lesbienelor. N-a fost de-ajuns ca au fost recunoscuti ca minoritate dar tin cu tot dindinsul sa epateze. N-m nimic cu aceasta minoritate, insa nu inteleg de ce are nevoie sa defileze pe strada in parade multicolore...

eileen
| eileen a răspuns:

Poate sunt mai vanjosihee hee Am prieteni de culoare si am sa ii intrebwinking

| mariusres a răspuns:

Spune in ce state SUA si la ce fel de interviuri exista asemnea discrimiari? Unde naiba ai auzit de asa ceva?!

| irynna a răspuns:

Sincer.nu mi se pare normal. dar am auzit ca cei de culoare sunt 'mai inteligenti'decat noi.albii:p

| otypa a răspuns:

Da e normal.de ce? pentr-u ca sunt negrii.

| benito35 a răspuns:

Da e normal.fiindca oricum sunt discriminati, ca si la noi.