| IoanaIonuca a întrebat:

Stie cineva care este salariul unui profesor? M-ar interesa pentru unul care este la inceput de drum. Eu la anul termin facultatea de stiinte economice deci module economice as preda si poate, poate se iveste ceva post.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca incepator, vei avea salariul minim pe economic.
Peste ani, cand capeti experinta, iti vor creste salariul.
In ce priveste gasirea unui loc de munca, greu de spus, ca nu ies anual atatea posturi cati studenti termina facultatea.

| Bizon95 a răspuns (pentru Violleta2022):

In plus profesorii si directorii de scoli trag teapa la chestia asta
la modul ca mai bine dau ore in plus profesorilor existenti decat sa mai angajeze pe cineva nou

maica-mea care a fost profesoara, cand era la pensie, a mers la inspectorat, si inspectorul a stat la telefon cu directoarea liceului si EFECTIV, au gasit o catedra intreaga care era data altor profesori ca ore suplimentare, si cred ca mai gaseau inca jumatate de catedra daca ar fi continuat angry

iar, in momentul in care posturi sunt, se da un examen de titularizare din cate stiu eu, deci trebuie sa te pregatesti bine daca vrei sa capeti un post!