| inatorul a întrebat:

Stie cineva care sunt specializarile de la mecanica?(nu ma refer la calificari, ca stiu sa fac nu stiu ce la lifturi si interfoane)

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aia care se ocupa cu lifturile si interfoanele sant electricieni industriali instalatii gen locuinte - fabrici firme etc. Exclus electricienii de vehicule acolo schema e diferita

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai te uiti la fiecare facultate in parte, si vezi ce specializari sunt.
Putine facultati "de mecanica" au legatura cu domeniul auto, una din ele ar fi AR - autovehicule rutiere. Bineinteles, acolo e bataia cea mai mare.
Arunca un ochi aici https://mec.tuiasi.ro/studii/licenta/
Si cauta site-urile fiecarei facultati de mecanica la care ai putea ajunge.
Daca te refereai la scoala profesionala de mecanica, la profilul auto se da prima diploma la finalul clasei a 10-a, cu denumirea de "tehnician". Apoi, daca termini a 13-a la acelasi profil, primesti o calificare legata de transporturi, care te ajuta la angajare pe orice post de mecanic/electrician/tinichigiu si altele.

Răspuns utilizator avertizat