| coadadematura a întrebat:

Stie cineva ce salarii primesc cei din politia de frontiera? Deoarece as vrea sa ma angajez si vreau sa stiu ce salarii iau si in functie de ce se iau, adica ce grade trebuie sa ai ca iei mai multi bani.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt doua cai:
1. Mergi la scoala de politie, faci doi ani si ajungi agent de politie (o bareta) apoi urci in trepte profesionale astfel:
agent principal de politie - doua barete;
agent sef adjunct de politie - trei barete;
agent sef de politie - patru barete;
agent sef principal - cinci barete;
2. Mergi la Academia de Politie faci 3 ani si apoi te repartizeaza ca subinspector de politie - o stea, epolet simplu. Ulterior poti sa-ti dai si masteratul dupa o anumita perioada.
Avansarea in trepte este asa:
inspector de politie - doua stele;
inspector principal de politie - trei stele;
Ulterior poate ajunge in corpul subcomisarilor cu epoletul brodat:
subcomisar de politie - o stea;
comisar de politie - doua stele;
comisar sef de politie - trei stele;

Si ultimul corp este al chestorilor cu stele care au contur, brodat cu rosu:

chestor de politie - o stea;
chestor principal de politie - doua stele;
chestor sef de politie - trei stele;
chestor general de politie - patru stele;
Politistii nu primesc salarii ci solde. Cat au? Nimeni nu poate sti deoarece sunt confidentiale.
Oricum cred ca pornesc de la cel putin 2500 lei, plus sporuri. Adfica: norma de hrana, sporul de grad profesional, spor de lucrat sambata, duminica si sarbatorile legale 75% din solda de functie (care este mai mare decat cea de grad), plata chiriei, etc. Cred ca cea mai mica depaseste cel putin 3300 lei. Succes!

| vmalex21 a răspuns:

Ar fi cazul sa iti vezi de treaba, la Politia de Frontiera e cea mai imputita activitate.Asta daca nu esti smecher sa prinzi la vreun aeroport. Daca prinzi pe fasie iti vei blestema zilele, vei ajunge în timp sa te îmbolnăvești fizic si psihic.Bineinteles ma refer pa talpasi nu la aia de prin birouri.

| GabiNoS a răspuns:

Nu stiu ce salarii primesc cei din politia de frontiera dar stiu ce spagi primesc cei din politia de frontiera. Ca sa iei multi bani trebuie sa vina transportul de bunatati.