| Necunoscuta100 a întrebat:

Ştie cineva ce salariu are o asistentă în România? Aş vrea să mă înscriu la o postliceală (asistență medicală generală). E foarte important!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai sansa sa prinzi un post dupa ce termini o postlicela, considera-te super norocoasa si fii pregatita sa muncesti in schimburi de cate 12 ore, pe un salariu minim pe economie, macar 5-10 ani, pana capeti ceva experienta si ti se va mai ridica salariul.

| sierra1 a răspuns:

înscrie-te! Și lasă salariul din România că o să lucrezi în străinătate pe bani mulți

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt multe locuri in care sunt platite cu salariul minim, adica 1165 lei pe luna (in mana).
Gasesti insa posturi cu 1500 de lei, si posturi care implica ore suplimentare, conditii mai grele sau ture de noapte, care pot trece de 2000 de lei.

| alina2k18 a răspuns:

Da, pornesti cu salariu minim, dar depinde unde esti asistenta mai exact: ATI, bloc operator, boli infectioase, radiologie, oncologie, psihiatrie - la acestea clar este un salariu mai mare chiar fiind asistenta debutanta.
Asistentele sefe ajung si la 5500-7000 lei in mana la spitale mari.
UIte aici salarii nete intr-un spital din TImisoara.
https://www.hosptm.ro/files/venituri/2018/VEN0418.pdf

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Un asistent medical debutant, in sectorul de stat, are la ora actuala un salariu brut de minim 3950 lei, adica 2310 lei net.
https://www.formaremedicala.ro/......e-in-2018/
http://www.calculatorsalariu.ro/? action=calcs2&suma=3950&taxelabrut=1

| Anon31241212 a răspuns:

Depinde de sectie. Daca esti la medicina legala spre exemplu poti sa iei si 8000 de lei

| Tramadol a răspuns:

Nu, nu este deloc important, pana termini tu se mai schimba de 10 ori salariile. Fa-ti scoala si vei vedea cand vei fi spre final incotro te vei indrepta: Romania sau strainatate.