| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva ce salariu are un ofițer MApN in 2019? Vreau raspunsuri sigure. Nu aiurea. E important. Mersi!

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde. Este o variabila. In primul rand ca ofiterii sunt de 2 tipuri (inferiori sau superiori in grad) si fiecare tip are mai multe grade: inferiori in grad: sublocotenent, locotenent, capitan si superiori in grad: maior, lt.col si colonel. Fiecare porneste de la alta solda de grad. Exemplu: http://bit.ly/2Ppu4o1 La sublocotenet este 1, 50 solda de grad. Asta inseamna ca are o data si jumatate salariul minim pe economie (2080) adica 3120 lei. Daca mai are si solda de functie 1, 50 are un brut de 6240 lei la care se adauga anumite sporuri, norma de hrana si de echipament si eventual banii de naveta sau de chirie. Sa zicem ca ajunge la 8000 lei un sublocotenent. Din astia statul ii ia undeva la (sa zicem) 42% si ramane cu circa 3360 net (in mana). Ai, insa, mai multe variabile: nu stim care-i norma de hrana, sporul de functie, naveta, chiria, etc. Nimeni nu-ti poate spune corect cat castiga un sublocotenent dar sa mai si vorbesti: "cat are un ofiter?" Care?

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Iubitul meu e ofiter MApN dar imi e rusine sa intreb ce salariu are, pe bune. Sunt nebuna. laughing Nu vreau sa para ca ma intereseaza banii lui, poate o sa inteleaga gresit si nu vreau. Eu sunt doar curioasa cât castiga. Să stiu daca salariul lui e mai mare decat al meu. laughing Chiar nu il pot întreba, mi-e frică să nu creez o impresie proasta. laughing